Survival – jak się do niego przygotować

Jak przetrwać survival

Survival to pojęcie znane ze względu na swoją specyficzną formę. Wiele osób pasjonuje się tego rodzaju wrażeniami, stąd też na rynku powstaje wiele sklepów, które zaopatrują survivalowych maniaków. Nie jest to rozrywka dla każdego, ponieważ niejednokrotnie wymaga wielu poświęceń i przezwyciężenia strachu lub przeciwności losu. Jednak spore grono ludzi oddaje się temu specyficznemu hobby właśnie po to, by sprawdzić się w ekstremalnych warunkach, a często też, by przeżyć niezapomnianą przygodę.

 

Jak przygotować się do survivalu?

Wszyscy, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z survivalem, muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że wymaga on bardzo dokładnego i skrupulatnego przygotowania. Survival to często dalekie wyprawy, w ekstremalne warunki, dlatego tylko odpowiednie dopasowanie ekwipunku (do rodzaju wyprawy i warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu), w połączeniu z wysportowaniem i wiedzą, są w stanie sprawić, że zaplanowana wyprawa stanie się przyjemnością, a nie udręką. By móc w ogóle realizować tego typu przedsięwzięcia, każdy survivaowiec powinien pamiętać o kilku, absolutnie niezbędnych rzeczach. Przyda się też analityczny umysł i orientacja w terenie, a często też umiejętność czytania map. Tak- wyprawa survivalowa wymaga sporej wiedzy i przygotowań.

 

Każdy, kto jeszcze nie jest zorientowany na ten temat, musi sobie zdawać sprawę z tego, że survival jest po prostu trudny. Jego początki mogą być wręcz traumatyczne, dlatego tak ważne jest poważne podejście do wszystkich przygotowań. Survival często planowany jest z kilkumiesięcznym wprzędzeniem, ponieważ tylko wtedy możliwe jest przemyślenie całej wyprawy, zaplanowanie ekwipunku lub wypracowanie odpowiedniej kondycji. To też czas na poznanie terenu, w który wyruszamy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli wcześniej nie pozna się wszystkich możliwych wariantów sytuacji, jakie mogą się nam przytrafić w trakcie wyprawy, a także tego, co i w jakiej formie jest nam niezbędne i potrzebne do zabrania, może się to skończyć wręcz tragicznie. Survival to nie byle jaka wyprawa, dlatego też nie każdy podejmuje się tego typu wyzwań. Jak się przygotować? Pomocne w tej sytuacji będą wszelkiego rodzaju fachowe książki czy fora internetowe, gdzie możemy wymienić doświadczenie z zaprawionymi w boju survivalowcami. Zwykle wszyscy bardzo chętnie dzielą się swoimi uwagami i doświadczeniem.

 

Co zabrać na wyprawę?

Survival to zwykle kilkudniowa lub nawet kilkutygodniowa wyprawa w nieznane, często ekstremalne miejsce. To, co ze sobą zabierzemy, bardzo często decyduje o powodzeniu tego przedsięwzięcia. Odpowiednio przemyślane i spakowane wyposażenie sprawi, że będziemy czuć się bezpiecznie i pewnie nawet w trudnych warunkach. Podstawa wyprawy survivalowej to dobre przygotowanie, każdy element wyposażenia należy więc odpowiednio przemyśleć i sprawdzić.

 

Survivalowy must-have

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia na survival jest odpowiedni plecak taktyczny. Tak naprawdę bez niego, ciężko jest sobie wyobrazić dłuższą wyprawę. Plecak musi być wygodny, pojemny (najlepiej jak ma też dużo kieszonek, które pomieszczą najpotrzebniejsze gadżety). Kieszonki muszą też być łatwo dostępne w sytuacjach nagłych i kryzysowych, kiedy to szybko musimy sięgnąć po coś z wyposażenia. Odpowiedni plecak powinien być również trwały i koniecznie wodoodporny. Bez tego nie ma mowy o udanej wyprawie, w końcu zastać nas mogą różne warunki pogodowe.

Wśród innych, równie ważnych i potrzebnych, a tym samym podstawowych elementów wyposażenia zalicza się: latarkę oraz nóż. Wybór latarki trzeba dobrze przemyśleć. Zwykle najlepiej sprawdza się latarka ledowa, ponieważ ten typ nie potrzebuje dużych zasobów energetycznych. A to z kolei sprawia, że bawet jedna bateria pozwala na bardzo długą pracę urządzenia bez konieczności jego ładowania czy wymiany baterii. Latarka ledowa zajmuje też niewiele miejsca, co jest bardzo istotne podczas pakowania plecaka na wyprawę. Latarka to też niezbędny element każdego survivalu. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów, tylko od nas zależy jaką ostatecznie wybierzemy.

 

W asortymencie firm, które oferują wyposażenie na survival, znajdziemy (w zależności od potrzeb) standardową latarkę ręczną lub czołową (potocznie zwaną czołówką). Obydwa typy latarek idealnie sprawdzą się w trudnych warunkach, przy czym zwykle na tego typu wyprawy polecane są latarki czołowe. Latarka czołowa posiada specjalne pasy, dzięki którym możliwe jest jej przyczepienie np. do kasku czy czapki (lub bezpośrednio do głowy). Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i praktyczne, ponieważ nie zajmuje nam rąk, z kolei emitowany strumień światła jest skierowany bezpośrednio w miejsce, na które patrzymy. To bardzo przydatne rozwiązanie.

 

Planując wyprawę, nie możemy też zapomnieć o odpowiednim nożu. Nóż to taki element wyposażenia, który może przydać może się w praktycznie każdym momencie wyprawy. Jest niezbędny w sytuacji, kiedy chcemy otworzyć puszkę lub przeciąć linę, czy nazbierać opału na ognisko. To, w jakich sytuacjach docelowo będziemy wykorzystywać nóż, zależy tylko i wyłącznie od tego, dokąd i na jak długo się wybieramy, a także to jakie warunki będą nam towarzyszyć w trakcie survivalu. Na rynku znajdziemy specjalne noże survivalowe i taktyczne, które posiadają stałe ostrza. Tego typu noże pozwalają także na wszelkiego rodzaje prace przy miejscu stacjonowania (np. przygotowanie drewna czy obiadu). Wśród różnych noży znajdziemy też te w wersji tzw. multitool lub w postaci niezawodnego scyzoryka. Scyzoryk cechuje się bardzo dużą funkcjonalnością i małymi gabarytami, co jest nieocenionym elementem każdej wyprawy survivalowej.

 

Odpowiednia odzież na survival

Oprócz odpowiednio skompletowanego sprzętu, gdzie podstawowym wyposażeniem zawsze jest porządny śpiwór, stalowa menażka, zapałki sztormowe czy koc termiczny (tzw. folia życia) lub niestety często zapominane tabletki do uzdatniania wody, ogromne znaczenie ma także odzież. Wybierając się na survival, musimy brać pod uwagę to, że możemy znaleźć się w bardzo zmiennych warunkach atmosferycznych. Z tego też względu należy się odpowiednio przygotować. Odzież na surviva najlepiej jest kupować w specjalnie przeznaczonych do tego sklepach, ponieważ jest ona odpowiednio zaprojektowana, lekka, często też szybko schnąca i oddychająca, Takie ubrania pozwolą przetrwać nam w różnych warunkach, nie będą też ciężkie, a do tego zwykle są także wielofunkcyjne. Tak naprawdę nie potrzeba nam wielu ubrań, kilka dobrze skompletowanych w zupełności wystarczy nawet na dłuższą wyprawę.

Armia24