Karabiny kiedyś i dziś – historia i najnowsze modele

Broń palna to wynalazek, który jednocześnie zaszkodził i pomógł ludzkości. Z jednej strony siejący śmierć sprzęt, z drugiej chroniący życie. Wszystko zależy od tego, jak zostanie wykorzystany. Jednak sama historia broni jest niezwykła. Dziś na tapet weźmiemy karabiny. To jedne z najpopularniejszych typów broni palnej. Sprawdź, kiedy karabiny powstały, jaka jest ich historia oraz jakie typy są obecnie produkowane. Możesz zobaczyć specyfikację oraz najciekawsze modele dostępne na rynku. Zapraszamy do lektury!

Karabiny – historia najbardziej znanej broni palnej

Pierwsze bronie tego typu były dostępne już w XVIII wieku. Były to karabiny ładowane odtylcowo. Wcześniej znane były jedynie bronie ładowane od lufy, które pozwalały na oddanie jednego strzału. Choć nowe karabiny wciąż były jednostrzałowe, jednak udoskonalono ich szybkość. Dawały także możliwość strzelania z pozycji leżącej. Na koniec XIX powstały karabiny na pięć nabojów. Były świetne, niezawodne i porządne. W 1883 roku zaprezentowano pierwszy, w pełni automatyczny karabin. Były one na taśmę nabojową. Początkowo służyły do ostrzału pozycyjnego. Następnie zmieniano ich parametry i wielkości, aby były poręczniejsze i lżejsze, a także krótsze. Podczas II Wojny Światowej używano przede wszystkim karabinów samopowtarzalnych. Później najpopularniejsze stały się AK oraz karabinki automatyczne. 

Jakie karabiny produkuje się obecnie?

Obecnie do znanych modeli należy na przykład Anderson AM-15 MOD03-CT1. Należy do typu samopowtarzalnego. Posiada kaliber 5,56 mm. Jego konstrukcja jest zbliżona do karabinu wojskowego M4. Lufa wykonana została ze stali 4150 z dodatkiem chromu, wanadu oraz molibdeny. Nie ma przyrządów celowniczych, ale jest przystosowany do montażu optyki. 

Kolejny model to karabiny szturmowe Mossberg MMR. Także posiada kaliber 5,56 mm. Jest dostosowany do dodania wielu elementów, które mają ułatwić pracę z bronią. Mowa tu o akcesoriach celowniczych. Broń ma lufę o długości 16 cali, a także wagę w okolicach 3,4 kg. 

Jeśli chodzi o najwyższą półkę cenową, to znajdziemy na niej na przykład Nordic Components NC10 kal 308WIN . Jest to już broń, na którą trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Lufa ma długość 18 bądź 20 cali. Posiada wysokiej jakości systemy oraz jest wykonany z najlepszych materiałów. 

Karabiny na przestrzeni lat

W ciągu dwóch wieków wiele zmieniło się w kwestii karabinów. Systemy, szybkość, waga, a nawet same wymiary. Obecnie do wyboru jest naprawdę cała masa najróżniejszych modeli. Od tych najprostszych, aż po całkowicie zaawansowane, precyzyjne i dla doświadczonych ludzi. Warto mieć na uwadze, że broń w nieodpowiednich rękach może doprowadzić do strasznych rzeczy. Dlatego nigdy nikt nie powinien po nią sięgać bez przygotowania. Doświadczenie, rozwaga i świadomość jest konieczna przy korzystaniu z broni. Dopiero wtedy karabiny mogą być użyteczne. 

Materiał partnera

Armia24