Strona główna
Broń
Tutaj jesteś

Broń czarnoprochowa i jej renesans

30 grudnia 2018 broń czarnoprochowa


Już w samej nazwie znajduje się informacja na temat pochodzenia czarnoprochowej broni palnej. Mianowicie jest to broń w której strzelanie odbywa się poprzez spalanie czarnego prochu. Ten rodzaj broni popularny był do końca XIX wieku, czyli do momentu aż stopniowo broń czarnoprochowa tego typu zastępowana była przez bronie wykorzystujące inne mechanizmy działania, umożliwiające szybsze i sprawniejsze wystrzeliwanie amunicji. Aktualnie bardzo popularne stają się repliki broni czarnoprochowej występujące na rynku w przeróżnych modelach.

Ich rodzaje różnią się zwłaszcza ze względu na właściwości. I tak, spotkamy na swojej drodze zarówno rewolwery, pistolety czy karabiny.

Dlaczego broń czarnoprochowa jest legalna?

Gdy będziemy chcieli korzystać z broni czarnoprochowej nie potrzebujemy żadnego rodzaju zezwolenia. Co to dla nas znaczy? Na podstawie Ustawy o broni, można nabyć ją bez zezwolenia, a jedynym warunkiem jaki musimy spełniać jest bycie osobą pełnoletnią, legitymującą się dowodem osobistym.

Czym strzelać i jak przewozić broń?

Chcąc rozpocząć przygodę z bronią czarnoprochową oprócz zakupu samej broni należy zaopatrzyć się w specjalny rodzaj prochu. By móc go jednak nabyć konieczna jest posiadanie Europejskiej karty broni czarnoprochowej (EKB). Jest to dokument umożliwiający nam na podróżowanie z bronią na terenie Europy, oraz zakup wspomnianego wcześniej prochu w stacjonarnych sklepach z militariami.

Wyrobienie EKB jest dość złożone. Zacząć należy od opłata skarbowych jakie musimy dokonać, a wynoszą one obecnie około 100 zł, dodatkowo dostarczyć musimy swoją fotografię, numer posiadanej przez nas broni wraz z wypełnionym wnioskiem.

Zestaw wszystkich dokumentów trzeba następnie przesłać do Wydziału Postępowań Administracyjnych. Będąc posiadaczem prochu bez wyrobionej Europejskiej Karty Broni, narażamy się na sankcje prawne.

Cała procedura może nas jednak ominąć gdy nie interesuje nas korzystanie z prochu. Równie dobrze w większości sklepów z militariami zakupimy kapiszony czy kule dedykowane do broni czarnoprochowej, bez żadnych dodatkowych wymagań.

Broń czarnoprochowa – nowa moda?

Aktualnie broń czarnoprochowa zyskuje coraz to większe grono entuzjastów. W kraju organizowane są coraz częściej zloty miłośników tego typu broni. Urządzane są na nich zawody strzeleckie czy prelekcje z zakresu użytkowania czy historii oręża.

To tam jesteśmy w stanie nawiązać nie tylko nowe znajomości ale i w miły sposób spędzić wolny czas.

Ponadto część naszych rodaków, biorąc pod uwagę brak wymaganych zezwoleń traktuje broń czarnoprochową jako broń do samoobrony siebie samych, swojego domostwa czy bliskich.

Wbrew pozorom nabój wystrzelony z tego typu broni jest w stanie wyrządzić potencjalnemu napastnikowi wiele szkód.

Kwestie bezpieczeństwa

Gdy rozpoczniemy już strzelanie z broni warto pamiętać o kilku elementach jej bezpiecznego użytkowania.

Po pierwsze z uwagi na swoją starą konstrukcje broń ta jest inna od obecnych oręży. Przede wszystkim od momentu naciśnięcia spustu do samego wystrzału mija chwila czasu, przez co po oddaniu strzału warto trzymać broń w dłoniach i nadal celować w tarczę.

Sam transport broni powinien odbywać się gdy jest ona nienabita, co jest surowo zabronione. Ze względu na oczywiste względy bezpieczeństwa naszego oraz otoczenia. Samo zaś korzystanie z broni czarnoprochowej powinno mieć miejsce na strzelnicach lub miejscach które są do tego wyznaczone.

Jak oceniać broń czarnoprochową?

Skuteczność tej broni jest różnie odbierana. Z jednej strony mamy osoby ceniące sobie historię, tradycję czy piękny wygląd broni pozwalający traktować ją jako ozdobę. Z drugiej pojawiają się zwolennicy współczesnej broni, która z pewnością jest bardziej zaawansowana i skuteczniejsza.

Bez względu na to do jakiej grupy się zaliczamy, broń czarnoprochowa jest doskonałym sposobem na nowe hobby czy poznanie nowych osób.

Będąc użytkownikami broni pamiętajmy jednak zawsze o kwestii najważniejszej- czyli bezpieczeństwie. Zawsze użytkując broń pamiętajmy jak wiele szkód jest ona w stanie wyrządzić.

Redakcja majorhubal.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

typy broni

Typy broni i uzbrojenia

17 października 2023

dawna broń
pistolet na gaz

Jesteś zainteresowany reklamą?

pistolet na gaz