Kagero Publishing

okrety ws02 aero05 sm06 mwsp03 amia04 Okrety01 mil

Back Jesteś tutaj: Start Technologie Concept – szybka sieć satelitarna dla Francuskich Sił Zbrojnych

Technologie

Concept – szybka sieć satelitarna dla Francuskich Sił Zbrojnych

 

Airbus Defence and Space dostarcza Comcept, pierwszą bardzo szybką sieć satelitarną Francuskich Sił Zbrojnych. W ten sposób Francja dołącza do nielicznego grona państ dysponujących siecią wojskową opartą na bardzo szybkich satelitarnych łączach IP.

P43733 HD1s-1

Airbus Defence and Space stworzyła Comcept na zlecenie DGA (Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia).  Sieć Comcept będzie używana przez Ministerstwo Obrony Francji do uzupełnienia satelitarnego systemu Syracuse bardzo szybką transmisją danych IP (Internet Protocol) w paśmie częstotliwości Ka. Dostawa pierwszej partii systemu Comcept rozpoczyna też fazę serwisu eksploatacyjnego, która ma trwać 15 lat.

DGA powierzyła firmom Airbus Defence and Space oraz Actia Telecom budowę systemu naziemnego i sieci Comcept pod koniec 2012 r. Kontrakt na system Comcept będzie obowiązywał przez 17 lat. Segment naziemny służy do sterowania francusko-włoskim satelitą Athena-Fidus. System będzie też zgodny z przyszłymi satelitami komercyjnymi działającymi w paśmie Ka, które zwiększą możliwości satelity Athena-Fidus. Comcept łączy innowacje w sektorze komercyjnym z funkcjami wymaganymi do komunikacji militarnej.

Sieć Comcept składa się z dwóch stacji dokowania, dwóch redundantnych centrów kontroli misji oraz stacjonarnych i przenośnych terminali, które umożliwiają dwukierunkową transmisję danych, wideo oraz głosu z wykorzystaniem technologii IP. Actia Telecom i Airbus Defence and Space dostarczyły już 20 mobilnych stacji HDR (High Data Rate) z antenami  o średnicy 2,4 m, które zapewniają przepustowość sięgającą 10 Mb/s. W tym roku zostanie dostarczonych 250 stacji TMT (Metropolitan Theatre Terminal) z antenami o średnicy 1 m w stacjonarnych lub mobilnych kontenerach oraz 50 stacji SDT (Small-Size Terminal) z antenami o średnicy 0,7 m, które można transportować w walizkach. Umowa przewiduje też możliwość nabycia dodatkowych stacjonarnych i przenośnych stacji naziemnych, które mogłyby być używane zarówno we Francji, jak i na obszarach działań wojennych.

Jako główny wykonawca sieci Comcept, Airbus Defence and Space jest odpowiedzialny za budowę i weryfikację systemu, dostarczenie sprzętu sieciowego do dwóch stacji dokowania, dwa centra kontroli misji oraz wsparcie eksploatacyjne. Partnerska firma Actia Telecom – która specjalizuje się w komunikacji satelitarnej i zaopatruje francuskie Ministerstwo Obrony – zajmuje się konstruowaniem, integracją i obsługą operacyjną stacji naziemnych.

 

Najnowsze wiadomości

zapraszamy do sklepu    •    sklep.kagero.pl

nowosci portal