Strona główna
Hobby
Tutaj jesteś

Bushcraft – co to takiego i czym się wyróżnia?

22 czerwca 2023

Bushcraft bywa mylony z survivalem, bo obie formy są do siebie dość podobne. Trzeba jednak wiedzieć, że nie są to zamiennie stosowane pojęcia, ponieważ każda z tych definicji oznacza coś innego. Bushcraft to czas spędzany na łonie natury, korzystanie z tego, co można znaleźć w dziczy, nie zaś umiejętność przetrwania, jak to ma miejsce w przypadku klasycznego survivalu. 

Czym jeszcze wyróżnia się bushcraft? Jakie elementy wyposażenia warto mieć przy sobie, gdy stawiamy na tę formę spędzania wolnego czasu?

Bushcraft to nie survival!

Survival wiąże się z sytuacjami kryzysowymi i umiejętnością przetrwania. Survival w dziczy jest wtedy, gdy napotykamy niespotykane okoliczności, w życiu codziennym zaś zmagamy się np. z kataklizmem i musimy sobie poradzić, aby ratować życie, a nawet zdrowie. Bushcraft może być zaś spacerem w lesie, zdobywaniem dzikich rejonów czy wypoczynkiem nad wodą, ale nie wymagającymi przetrwania, lecz wiążącymi się z wykorzystaniem walorów natury. 

Podczas bushcraftu możemy spacerować i korzystać z wody z pobliskiego jeziora czy rzeki, albo poznawać dzikie rejony i rozpalać ognisko wykorzystując to, co znajdziemy w pobliżu. W trakcie survivalu nie odpoczywamy i nie spacerujemy, lecz korzystamy z opanowanej sztuki przetrwania. 

Z poszanowaniem natury

W bushcrafcie liczy się również to, by przebywanie w dziczy, na łonie natury, nawet przez długi czas, odbywało się z wykorzystaniem, ale i poszanowaniem tego, co daje przyroda. Podczas survivalu oczywiście też jest to wskazane, jednak zastane trudne i ekstremalne sytuacje mogą wymagać działań, które negatywnie oddziałują na środowisko, ale dają szansę na przetrwanie i przeżycie. 

Wyposażenie dla miłośnika bushcraftu

Bushcraft nie jest niczym nowym, choć dopiero w ostatnich latach zyskał na popularności. Miłośnicy tej formy spędzania czasu i obcowania z naturą powinni zadbać o odpowiednie wyposażenie, które przydaje się w trakcie zaplanowanych wypraw. Co warto wybrać?

Bushcraftowcy powinni postawić nie tylko na lekki, kompaktowy i pojemny plecak, lecz również rzeczy i narzędzia, które będą przydatne podczas codziennego użytkowania. Mowa między innymi o kompasie, tabletkach do uzdatniania wody czy krzesiwie. Dzięki tym przedmiotom odnajdą właściwą ścieżkę, skorzystają z wody pozyskanej z rzeki czy jeziora, a także rozpalą ognisko, by się zagrzać bądź coś ugotować. Takie praktyczne elementy wyposażenia można znaleźć w sklepie Karaluch.com.pl

Przydatne sprzęty czy akcesoria, które warto ze sobą zabrać, to także karimata, apteczka, latarka, kuchenka turystyczna, zestaw przetrwania czy scyzoryk. Generalnie wszystko to należy dopasować indywidualnie do własnych potrzeb oraz miejsca, w które się wybieramy. 

Zalety bushcraftu

Jakie są największe zalety bushcraftu? Przede wszystkim jest to forma rekreacji, ale pozwalająca na zdobycie praktycznych umiejętności. Może się bowiem okazać, że podczas zaplanowanej wyprawy w dzicz dopadnie nas kontuzja, zgubimy się i znajdziemy z dala od cywilizacji albo napotkamy ekstremalne warunki pogodowe i czeka nas wtedy prawdziwy survival. 

Redakcja majorhubal.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak grać w bilarda?

Jak grać w bilarda?

24 maja 2024

Jak grać w Domino?

Jak grać w Domino?

24 maja 2024

Jak grać w Scrabble?

Jak grać w Scrabble?

24 maja 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak grać w Scrabble?