Kagero Publishing

okrety ws02 aero05 sm06 mwsp03 amia04 Okrety01 mil

Back Jesteś tutaj: Start Na lądzie Lubawa na Ukrainie na pokazie uzbrojenia dla władz w Kijowie

Na lądzie

Lubawa na Ukrainie na pokazie uzbrojenia dla władz w Kijowie

 

Grupa Lubawa zaprezentowała swoje wyroby na pokazie zorganizowanym dla władz kijowskich razem z UkrOboronPromem. Tematem przewodnim pokazu była możliwa prozachodnia reorientacja dawnej ukraińskiej zbrojeniówki. Interesującą relację z pokazu wyemitowała telewizja Ukraine Today.

lub-kij-0111 maja na poligonie 169. ośrodka szkolenia Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy „Desna” pod Kijowem odbył się zamknięty pokaz sprzętu oferowanego Siłom Zbrojnym Ukrainy przez Grupę Lubawa oraz rządowy ukraiński koncern zbrojeniowy UkrOboronProm. W pokazie wziął udział Petr Poroszenko, kijowski minister obrony Stiepan Połtorak oraz najwyżsi dowódcy kijowskiej armii. Pokaz odbył się z udziałem mediów i objął prezentację nowych typów uzbrojenia oferowanych przez UkrOboronProm oraz produkowanych przez Grupę Lubawa systemów logistycznych (namioty na stelażu sztywnym i pneumatycznym), systemów kamuflażu wielozakresowego oraz systemów ochrony indywidualnej (kamizelki kuloodporne i hełmy).

lub-kij-02W trakcie pokazu zarząd Lubawa S.A. przeprowadził bezpośrednie konsultacje z Poroszenką, Połtorakiem oraz wojskowymi dowódcami w zakresie aktualnych potrzeb Kijowa dotyczących produktów oferowanych przez Grupę Lubawa. Ustalono dalszy kalendarz działań, zgodny ze scenariuszem ukształtowanym w ramach porozumienia o strategicznej współpracy, które zawarte zostało w Kijowie w grudniu 2014 roku pomiędzy Grupą Lubawa a UkrOboronPromem. Na początek czerwca 2015 r. zaplanowano cykl testów, które przeprowadzą oddziały armii kijowskiej. Próby obejmą wielozakresowe systemy kamuflażu oraz indywidualne systemy ochrony żołnierza oferowane przez Grupę Lubawa. Po zakończeniu testów zakłada się dalsze rozmowy dwustronne w zakresie produkcji i dostaw wyrobów Grupy Lubawa na rzecz Kijowa.

lub-kij-03Bardzo ciekawą relację ze wspomnianego pokazu wyemitował kanał telewizyjny Ukraine Today. Jest to kijowska „odpowiedź” na kanał RT, będąca własnością Igora Kołomyjskiego, zdymisjonowanego gubernatora obwodu dniepropietrowskiego i sponsora tzw. ochotniczych batalionów – które są po części jego prywatną armią – obecnie skonfliktowanego z Poroszenką. W dłuższej perspektywie może to oznaczać nowy front wojny domowej. Na razie konflikt łagodził ambasador Stanów Zjednoczonych w Kijowie, pełniąc rolę rozjemcy, co jest groteskowe samo w sobie.

lub-kij-04Wracając do relacji kanału UT, jej tematem przewodnim była potencjalna reorientacja dawnej ukraińskiej zbrojeniówki na współpracę z Zachodem rozumianą w dwojaki sposób. Po pierwsze miałoby to polegać na dalszym reformowaniu sił zbrojnych na modłę NATO-wską (takie reformy wprowadzano już za prezydenta Janukowycza, ich wynikiem była m.in. redukcja stanu osobowego wojsk lądowych do nieco ponad 60 tys. ludzi – preludium do armii zawodowej zachodniego typu). A po drugie reorientacja lokalnego przemysłu na kooperację z zachodnimi firmami zbrojeniowymi w miejsce pozrywanych więzi produkcyjnych z firmami rosyjskimi. Ten drugi postulat jest typowym myśleniem życzeniowym i propagandowym hasłem, które ma przykryć fakt wyroku śmierci, jaki dla dawnej ukraińskiej zbrojeniówki oznaczała zmiana reżimu w Kijowie. Dobitnie pokazuje to historia rosyjsko-ukraińskiego samolotu transportowego An-70. UT podała, że dotąd straty wynikłe ze zerwania współpracy z Rosją w tym zakresie wyniosły dla ukraińskiego przemysłu 1,5 mld USD. W dłuższej perspektywie oznaczać będzie to likwidację resztek ukraińskiej zbrojeniówki.

lub-kij-05Wśród pokazywanego sprzętu spory segment stanowiła broń przeciwpancerna w tym rodzime przeciwpancerne pociski kierowane konstrukcji kijowskiego GP GosKKB „Łucz” (SKDB „Luch” w wersji angielskojęzycznej). Wiadomo, że niektóre ppk, jak np. ppk rodziny RK-2 systemu Skif są wykorzystywane przez oddziały Kijowa w walkach w Donbasie. Zadaje to poniekąd kłam popularnym twierdzeniom, że kijowskim oddziałom brakuje przenośnej broni ppanc. i potrzebują amerykańskich ppk TOW i Javelin, których dostaw zresztą Waszyngton Kijowowi na początku roku odmówił. Inną sprawą pozostaje obecnie realna zdolność ukraińskiej zbrojeniówki do seryjnej wielkoskalowej produkcji nowych ppk. Na pewno źle jest z wyposażeniem indywidualnym dla żołnierzy, co widać po wyglądzie kijowskich oddziałów. Te opłacane przez prokijowskich oligarchów mają rynsztunek zagraniczny. Natomiast wcielani rezerwiści są go pozbawieni, mając do dyspozycji wyposażenie poradzieckie rodem z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Stąd teoretycznie za Bugiem istnieje potencjalny rynek zbytu na przykład dla polskiej Grupy Lubawa.

lub-kij-06W materiale UT widać też było sprzęt pancerny, który reprezentował T-64BM Bułat (czyli zmodernizowany T-64BW, którego produkcję zakończono w 1985 r.) oraz transportery BTR-4 i BTR-3E1. Ten ostatni w tajlandzki kamuflażu, czyli najwyraźniej pochodzący jeszcze z partii pierwotnie przeznaczonej dla Tajlandii, a nigdy nie dostarczonej. Pokazany BTR-4 posiadał listwowe ekrany kumulacyjne osłaniające tylko zamontowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Parus. Oba modele transporterów wykorzystują szereg zachodnich podzespołów, głównie w obrębie napędu. Prócz tego wystawiony był importowany pojazd opancerzony Spartan z oferty Striet Group, częściowo montowanych lokalnie, stąd znaczki AutoKrAZ na masce. Poza tym pokazano czysto ukraiński ich odpowiednik, czyli opancerzony minoodporny pojazd Kozak-II model 2015 w układzie 4×4 z kawałkiem stelaża obleczonego najwyraźniej ekranem przeciwkumulacyjnym podobnym do osłon Tarian/QuickSafe i uzbrojonego w wyrzutnię ppk. Pojazdy Kozk oferuje kijowska spółka NPО Praktika (Practica w wersji angielskojęzycznej). Na kadrach widać też pojazd kategorii MRAP typu KrAZ Feona, opracowany na bazie samochodu ciężarowego КrАZ-6322, także we współpracy ze Streit Group. Na nagraniach z linii frontu łatwiej zobaczyć przestarzałe transportery Saxon z brytyjskiego demobilu niż Kozaki, czy MRAP-y na bazie KrAZ-ów. Wyjątkiem są wozy Spartan i Cougar, zastosowane bojowo minionej zimy w Donbasie.

lub-kij-07Materiał kanału UT zakończyły archiwalne kadry z linii produkcyjnych zakładów w Kijowie (Kiewskij Bronietankowij Zawod). Był to materiał nakręcony latem zeszłego roku. Na ujęciach widać było produkcję transporterów BTR-3 oraz gotowe transportery BTR-3E z wieżami Szkwał w dwubarwnym kamuflażu (oryginalnie przeznaczonych dla Mjanmy). Widać również remont czołgów T-72B model 1985. Te kadry to wyjątkowa propagandowa niezręczność. Antyrosyjska narracja głosi, że wszelkie czołgi T-72 na Ukrainie to sprzęt dostarczony przez Rosję, co jest oczywistą bzdurą. Ocenia się, że Ukraina odziedziczyła po czasach ZSRR ok. 1300 czołgów T-72 kilku wersji, z czego około 700 wyeksportowała, głównie do Afryki i Azji. Większość T-72 użytych w Donbasie ma ukraiński rodowód, przy czym niektóre egzemplarze przechodziły z rąk do rąk. Ogólnie ostatni materiał dowodzi zapaści dawnej ukraińskiej zbrojeniówki ze względu na degenerację bazy produkcyjnej oraz brak środków na prace badawczo-rozwojowe. Załamanie produkcji realizowanej dotąd we współpracy z rosyjskimi spółkami dopełnia tego smutnego obrazu. Będąca w finansowej zapaści Ukraina nie będzie też mogła importować bardzo drogiego zachodniego uzbrojenia.

lub-kij-08

 

Najnowsze wiadomości

zapraszamy do sklepu    •    sklep.kagero.pl

nowosci portal