Pistolet hukowy

Może służyć do rozpoczęcia zawodów sportowych, odstraszenia napastnika, samoobrony, a nawet odpalenia sygnalizacyjnej racy w Sylwestra lub podczas wzywania pomocy. Pistolet hukowy ma więcej zastosowań, niż wskazywałaby jego nazwa.

Różne modele pistoletów hukowych wyglądem często przypominają prawdziwą broń krótką. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że naboje pistoletów alarmowych są ślepe, nie posiadają elementu miotanego, zwanego potocznie kulą, a jedynie niewielki ładunek prochowy. To właśnie jego wybuch generuje huk i błysk.

 

Budowa

Zdecydowana większość pistoletów hukowych dostępnych na rynku, wykonana jest z różnych stopów metali i należy przyznać, że te modele są najtrwalsze w użytkowaniu. Nieliczne wykonano z zaawansowanych polimerów lub innych twardych tworzyw sztucznych, jednak rozwiązanie to zwykle nie obniża kosztów produkcji. Niższa waga takiego pistoletu również nie jest jakąś specjalną zaletą, ponieważ ze względu na niewielkie rozmiary, nawet metalowy pistolet startowy nie jest ciężki.

 

Zasada działania łudząco przypomina broń ostrą. Naciśnięcie spustu zwalnia iglicę, która uderza w ślepy nabój zwany potocznie kapiszonem. W wyniku gwałtownego ściśnięcia, mały ładunek prochowy naboju eksploduje z hukiem. Z lufy pistoletu hukowego wydobywa się błysk oraz niewielka ilość gazów pędnych powstałych podczas mini-detonacji. Naboje broni ślepej, w przeciwieństwie do pocisków ostrych, składają się jedynie z ładunku prochowego; nie posiadają elementów balistycznych, które w ostrych pociskach eksplozja prochu wyrzuca z lufy. Ale i pistolet hukowy może być bronią miotającą.

 

Pistolet hukowy startowy

Najpopularniejsze pistolety sygnalizacyjne wyposażone są w krótki magazynek szynowy, który pomieści jedenaście nabojów. W trakcie odpalania, szyna przesuwa się pod lufą, a ładunki trafiają pod iglicę. Taki pistolet hukowy, ze względu na niewielkie rozmiary i małą masę, bywa używany zazwyczaj podczas zawodów sportowych. Często model ten wybierają również kobiety, które zamierzają wykorzystać takiego straszaka do samoobrony podczas ewentualnego napadu. Do odstraszania lepszy będzie jednak odrobinę cięższy i większy rewolwer hukowy.

 

Rewolwer hukowy

Jego konstrukcja jest praktycznie identyczna z prawdziwym rewolwerem i dzięki temu ten rodzaj pistoletu sygnalizacyjnego łudząco przypomina prawdziwą broń ostrą. Już sam ten fakt może być pomocny przy obronie przed napastnikiem. W rewolwerze naboje ładowane są do bębenka, który po każdym strzale wykonuje obrót tak, by pod iglicą znalazł się kolejny ładunek. Rewolwer hukowy ma zwykle większy kaliber, niż mały pistolet startowy, czyli posiada po prostu lufę o większej średnicy. Dzięki temu niektóre modele oferują możliwość miotania gumowych kul. Do bębenka od strony iglicy ładuje się kapiszony, a od strony lufy – kauczukowe kule. Gazy pędne, powstające detonacji ślepego naboju, wyrzucają kule przez lufę na odległość kilku metrów z siłą, która powoduje że uderzenie takim pociskiem z pewnością zaboli. Kule mogą być wykonane w całości z gumy, bądź z metalowego ciężarka oblanego tworzywem. Te drugie zarówno stabilniej latają, jak i mogą spowodować większe obrażenia, zatem lepiej nadają się do celów samoobrony. Oczywiście gumowymi kulami z pistoletu hukowego można również strzelać rekreacyjnie, a trening taki z pewnością podnosi umiejętności strzeleckie.

 

Odpalanie rac

Niektóre modele pistoletów hukowych oferują możliwość zakręcenia na wylocie lufy specjalnej nasadki. Element ten wykorzystywany jest do odpalania rac i jego zainstalowanie zmienia straszaka w całkiem efektywny pistolet sygnalizacyjny. Race dokupuje się osobno. Można je odpalać na przykład z okazji Sylwestra czy dla uczczenia innych okoliczności, ale prawdziwie niezastąpione okazują się do wzywania pomocy w górach, na morzu czy jeziorze.

 

Legalność

Na kupno i posiadania pistoletu alarmowego nie jest wymagane pozwolenie. Należy jednak pamiętać, że większość modeli do złudzenia przypomina prawdziwą broń ostrą i osoby postronne mogą wyciągnięcie takiego straszaka odczytać jako sytuacje dla siebie niebezpieczną. Agresywne posługiwanie się pistoletem hukowym w świetle prawa może zostać uznane za używanie przedmiotu przypominającego broń. Jednak zwyczajny zdrowy rozsądek posiadacza jest w tym przypadku najlepszą obroną przed niepotrzebnymi kłopotami.

Armia24