Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Odporność psychiczna a broń – wywiad z ekspertem

21 sierpnia 2024 fot. PROzytywnie - psychoterapia dla mężczyzn

Zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że osoby pracujące z bronią, narażone na ogromny stres i odpowiedzialność, decydują się na stałą współpracę z psychologiem? I to nie w tradycyjnym gabinecie, lecz online? Dla wielu z nich to klucz do zachowania psychicznej stabilności, niezbędnej w ich codziennej pracy. Sesje zdalne oferują im coś więcej niż tylko wygodę — to także pełna dyskrecja i anonimowość. Jednak czy wybór ten wynika wyłącznie z obaw o swoją prywatność, czy może jest to połączenie osobistych doświadczeń i wymogów zawodowych? Zapytamy o to w wywiadzie z Sebastianem Antonowiczem – ekspertem zdrowia psychicznego mężczyzn.

Co takiego sprawia, że osoby pracujące z bronią decydują się na stałą współpracę z psychologiem przyjmującym online?

Praca z bronią wiąże się z dużym stresem i ogromną odpowiedzialnością, co przy zaniedbywaniu zdrowia psychicznego może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Ludzie wybierają współpracę z psychologiem, aby lepiej radzić sobie z presją, zapobiegać wypaleniu zawodowemu oraz skutecznie przetwarzać trudne doświadczenia. Stała współpraca pomaga utrzymać stabilność psychiczną, co jest kluczowe dla wykonywania tak wymagającej pracy. Natomiast sesje zdalne łączą w sobie skuteczność, oszczędność czasu i wygodę.

Czy ta współpraca wynika głównie z osobistych doświadczeń, czy jest bardziej wymogiem zawodowym?

To połączenie obu tych czynników. W wielu służbach mundurowych regularne konsultacje z psychologiem są wymagane, co ma na celu zapewnienie pełnej zdolności do pracy. Jednak osobiste doświadczenia, takie jak trauma czy długotrwały stres, często skłaniają ludzi do szukania dodatkowego wsparcia psychologicznego.

Przecież służby mundurowe mają zapewnione niejako z urzędu wsparcie psychologa. Dlaczego tak wielu z nich decyduje się jednak pominąć zapewnianą przez służby pomoc?

Często właśnie to pytanie zadaję jako jedno z pierwszych. Wielu klientów mówi o swojej obawie dotyczącej dyskrecji rozmów z psychologiem z przychodni. Obawiają się utraty dostępu do broni w wyniku pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. W końcu zaburzenia zdrowia psychicznego uniemożliwiają pracę z bronią w myśl ustawy o broni i amunicji z 1999 roku. Przychodząc do mnie mogą liczyć na pełną dyskrecję i całkowitą anonimowość. To dla wielu bezcenny atut. Dla tych, którzy z bronią już pracują, ale także dla tych, którzy dopiero mają zamiar starać się o pozwolenie na broń w przyszłości. Dodatkowym argumentem wielu z tych osób jest również forma wsparcia online. Choć współczesne piśmiennictwo podkreśla skuteczność psychoterapii podczas połączenia audio-video, w żadnej znanej mi placówce dla mundurowych takich usług się nie oferuje. Właśnie to sprawia, że tak wielu z nich decyduje się na *PROzytywnie.

*PROzytywnie – ośrodek zdrowia psychicznego i psychoterapii online – https://prozytywnie.pl/

Jakie cechy osobowościowe wpływają na decyzję o podjęciu takiej współpracy z psychologiem-psychoterapeutą?

Kluczowe są samoświadomość i gotowość do pracy nad sobą. Osoby refleksyjne, otwarte na introspekcję, częściej dostrzegają potrzebę wsparcia. W zawodach związanych z bronią bywa jednak, że nieprawidłowo ukształtowana potrzeba kontroli i niezależności może być utrudnieniem w procesie sięgania po pomoc. W takich sytuacjach łatwo może dojść do licznych wyzwań natury psychicznej.

Jakie metody pracy stosuje się w przypadku osób pracujących z bronią?

W przypadku osób mających regularny kontakt z bronią bardzo istotne jest regularne rozładowywanie napięcia. Wszyscy doświadczamy wielu emocji, w tym również tych nieprzyjemnych. Istotne jest regularne kanalizowanie ich w sposób bezpieczny, zdrowy i akceptowalny społecznie. Dzięki temu zwiększamy szanse na lepsze radzenie sobie z tym, co nieoczekiwane. W związku z tym, że każdy z nas nieco się różni cechami osobowości, doświadczeniem, temperamentem – w każdym przypadku należy indywidualnie dopasować metody radzenia sobie z emocjami do konkretnej osoby. Choć w Internecie jest wielu „guru” samopomocy, którzy dzielą się złotymi myślami-uniwersalnymi metodami na radzenie sobie ze stresem, są one z reguły niezbyt przydatne w konkretnej sytuacji. Tutaj potrzebne jest konkretne specjalistyczne wykształcenie w połączeniu z odpowiednim stażem klinicznym i doświadczeniem w pracy z tą konkretną grupą osób.

Jakie wyzwania wiążą się z pracą z tą grupą zawodową?

Szczególnie wśród osób nieco starszej daty, zauważam postawę „jakoś sobie sam poradzę”. Te osoby obawiają się również często stygmatyzacji związanej z wizytą u psychologa-psychoterapeuty. Zwykle jednak udaje nam się wspólnie pokonać te nieuzasadnione lęki już podczas pierwszej sesji terapeutycznej online, gdzie obie strony są w wygodnym i bezpiecznym dla siebie miejscu, często w zaciszu swojego domu, albo też w samochodzie. Łączymy się przez Internet za pośrednictwem bezpiecznych i szyfrowanych połączeń. I bardzo szybko okazuje się, że terapia przez Internet jest nie tylko skuteczna, ale też po prostu wygodniejsza! Ważne jest również, aby psycholog rozumiał specyfikę pracy z bronią, co pozwala lepiej wspierać tych, którzy się do niego zgłaszają.

Chyba jako jeden z nielicznych ekspertów zdrowia psychicznego trenujesz strzelectwo sportowe. Jesteś również ratownikiem z doświadczeniem w ratownictwie pola walki. Czy właśnie to pomaga Ci dostrzec tą perspektywę?

Zarówno w ratownictwie, jak i w sportach strzeleckich psychika człowieka ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i dla sukcesu. Oba te obszary wiążą się zwykle z dużym napięciem i naprawdę silnymi emocjami. Myślę, że dzięki tym doświadczeniom łatwiej jest mi zrozumieć drugiego człowieka w sposób wolny od przesądów i obaw. Klienci mówią też o tym, że wcześniej (choćby w procesie ubiegania się o pozwolenie na broń) spotykali się z dużą podejrzliwością i negatywnymi przekonaniami ze strony specjalistów zdrowia psychicznego. Cieszę się, że ja mogę przynajmniej w jakimś stopniu pokazać, że tak wcale nie musi być.

Moim gościem był Sebastian Antonowicz – terapeuta i psychotraumatolog, ekspert zdrowia psychicznego mężczyzn. Trenuje strzelectwo sportowe. Pracuje terapeutycznie z policjantami, żołnierzami, strażakami, a także z osobami z doświadczeniami z pola walki. Więcej o moim gościu dowiecie się ze strony PROzytywnie.

Armia24

Redakcja Armia24.pl to grupa specjalistów z zakresu militari, broni i sztuki przetrwania. W naszych artykułach znajdziesz masę wiedzy oraz doświadczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Przyszłość technologii obrony
fot. PROzytywnie - psychoterapia dla mężczyzn
Streamer dla audiofila

Jesteś zainteresowany reklamą?

Streamer dla audiofila