Nocne manewry wojskowe na poligonie

Istnieją miejsca, które wymagają dobrego oświetlenia. Mowa tutaj m.in. o stadionach i autostradach, a także miejscach, na których… Odbywają się manewry wojskowe.

Czym są manewry wojskowe?

Manewry wojskowe zna każdy, kto choć trochę interesuje się wojskami lądowymi. Dla osób jednak, które nie bardzo wiedzą, co kryje się pod tą nazwą, warto przypomnieć, że są to ćwiczenia wojskowe, pewnego rodzaju forma szkolenia na przykład sztabów oraz wojsk. Często biorą w nich również udział uczniowie szkół wojskowych. Manewry to nic innego, jak czynności, które wykonują oraz powtarzają żołnierze, pododdziały, sztaby oraz oddziały i związki taktyczne.

Manewry wojskowe dzieli się między innymi ze względu na cele (nauczające, zgrywające, doskonalące, badawcze i tym podobne), na rozmach działania i poziom dowodzenia (ćwiczenia operacyjne, taktyczne i strategiczne), na treść szkolenia, na skład ćwiczących oraz na liczbę ćwiczących szczebli, bądź stron. Wyróżnia się także manewry organizowane ze względu na miejsce ich prowadzenia, to jest ćwiczenia w warunkach polowych – na poligonie, bądź w obiektach stacjonarnych, między innymi w ośrodkach dowodzenia i salach wykładowych.

Manewry nocą…

Manewry organizowane w warunkach polowych odbywają się poza koszarami. Jeśli mają one miejsce z udziałem wojsk, wówczas można się z nimi spotkać na poligonie. Często wiąże się to z ćwiczeniami nocą, a co za tym idzie – w jeszcze trudniejszych warunkach. Nic więc dziwnego, że poligony muszą być odpowiednio dostosowane do takich szkoleń, a w tym muszą mieć między innymi właściwe, specjalistyczne oświetlenie. Takim nazwać można na przykład maszty oświetleniowe.

Czym oświetlić poligon?

Poligon w trakcie manewrów wojskowych oświetla się przede wszystkim – jak wcześniej wspomniano – specjalistyczne maszty oświetleniowe. Posiadają one doskonałą moc i dają światło bardzo intensywne, co ułatwia ćwiczenia nocne.

Maszty oświetleniowe zna chyba każdy. Są bowiem one montowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest oświetlenie ze znacznej wysokości. Mowa między innymi o autostradach, stadionach sportowych, portach oraz lotniskach, a także – najważniejsze – poligonach. Maszty przeznaczone do manewrów wojskowych są projektowane przez firmy doświadczone i posiadające wiedzę na ich temat. Warto wspomnieć, że są one oferowane w kilku modelach, na przykład:

  • jako maszt 12-kątny;
  • maszt 16-kątny;
  • maszt okrągły.

Są one projektowane z bardzo wytrzymałych materiałów, tak aby były w stanie wytrzymać wszelkie warunki atmosferyczne i tym podobne. Dodatkowo, bardzo często zdarza się, że ich producenci samodzielnie je projektują, a także nadzorują ich montaż w danym miejscu. Maszty oświetleniowe dają bardzo mocne źródło świata, dzięki czemu na poligonie osoby ćwiczące mogą swobodnie ćwiczyć nawet nocą.

Cechy masztów oświetleniowych

Specjalistyczne maszty oświetleniowe przede wszystkim dają poczucie bezpieczeństwa, a także oświetlają najbliższą okolicę. Posiadają one tak mocne źródło światła, że są niejednokrotnie w stanie oświetlić nawet do kilkudziesięciu metrów. Jak sama ich nazwa wskazuje – maszty są bardzo wysokie, montowane nawet na wysokości aż kilkudziesięciu metrów.

Armia24