Jak skutecznie motywować siebie i innych?

Motywacją możemy nazwać wszelkiego rodzaju cele, marzenia i plany. Każdego z nas dotyka motywacja i większe niż zazwyczaj do działania, lecz każdy kieruje się czym innym.

Wszyscy ludzie są czymś zmotywowani

Rano czujemy motywację, by wstać do szkoły czy pracy. Motywują nas różne rzeczy, mogą to być między innymi zarobki. W wieku szkolnym mogą być to rodzice, dający nam kieszonkowe w zamian za dobre oceny. Motywacja, której przyczyną jest wewnętrzny wybór, jest inna niż ta które przyczyną jest przymus z zewnątrz.

Podstawową przyczyną tego, że nie możemy zmotywować siebie lub kogoś, jest nieprawidłowe myślenie, że motywacja to coś co się ma, bądź nie ma.
Motywację mają wszyscy, i każda motywacja ma swoje źródło i poziom jakościowy.

Dlaczego więc według niektórych motywacja nie działa?

Przyczyna może leżeć w potrzebie autonomii. Chcemy mieć świadomość, że zawsze mamy jakiś wybór. Lubimy czuć, że robimy coś z własnej woli, a nie tylko i wyłącznie dlatego, że zostało nam to narzucone.
Inną przyczyną może być także potrzeba relacyjności. Jeżeli w swojej pracy nie zaspokoimy kontaktów z innymi ludźmi, to jest to praktycznie nie do nadrobienia, biorąc pod uwagę fakt, że w pracy spędzamy większość swojego czasu w ciągu dnia.

Ostatnim z wymienionych czynników jest potrzeba kompetencji. Jest to potrzeba poczucia, że skutecznie radzimy sobie z codziennymi zadaniami. To inaczej zademonstrowanie własnych umiejętności.

Motywowanie ludzi często nie działa, między innymi dlatego, że nie można nikogo zmusić do rozwijania się i nauki.
Prawda o motywacji sprowadza się do tego, że każdy z natury jest uczniem. Pragniemy się rozwijać, cieszyć pracą i działać efektywnie.
Znajomość tych trzech potrzeb psychologicznych, które są w głębi naszego serca, i zakorzenione w ludzkiej naturze, dadzą o wiele większe i skuteczniejsze efekty, niż zwykła motywacja czynnikami zewnętrznymi, jak presja, oceny czy premie za wyniki.

Armia24