Jak skompletować zestaw dla początkującego perkusisty?

Perkusja to fascynujący i wymagający instrument, na którym grać może każdy, kto posiada dobry słuch muzyczny i podstawowe wyczucie rytmu. Chcąc rozpocząć przygodę z grą na tym instrumencie, należy skompletować zestaw, który będzie zawierał takie akcesoria jak bębny, talerze, hardware, pałki czy rózgi. A jak zrobić to prawidłowo?

Jaki zestaw perkusyjny warto wybrać na początek?

Nauka gry na perkusji wiąże się z wielogodzinnym wykonywaniem monotonnych ćwiczeń, dlatego początkujący perkusiści nie muszą zaopatrywać się w rozbudowane i drogie zestawy. W takim wypadku wystarczy wybrać dobrej jakości werbel, który posiada sprężyny rezonujące, dające charakterystyczny odgłos szumu. Poza tym przydatne będą również tomy, floor tom oraz stopa, czyli bęben basowy. Do bębnów trzeba będzie dokupić dobrej jakości talerze, a całość powinny dopełnić takie akcesoria jak stołek, ramy, statywy, pałki i rózgi.

Jak dobrać pałki do perkusji?

Podstawowym narzędziem do wybijania rytmu na perkusji są różnego rodzaju pałki i rózgi. Odpowiedni dobór tych akcesoriów sprawi, że dana osoba będzie mogła grać preferowany przez siebie styl muzyczny. Obecnie najpopularniejsze wśród perkusistów są pałki drewniane, które mogą być cieńsze lub grubsze w zależności od wykonywanego rodzaju muzyki. Natomiast rózgi to narzędzie dla zaawansowanych muzyków, którzy chcą zmniejszyć głośność gry lub chcą uzyskać unikalne latynoskie brzmienie. Nowoczesne rózgi mogą być zrobione z drewna, tworzyw syntetycznych oraz posiadać specjalną główkę lub wewnętrzny rdzeń. Ponadto poszczególne modele rózg mogą się różnić między sobą stopniem twardości i średnicą.

Od czego zacząć naukę gry na perkusji?

Mając już w domu podstawowy zestaw perkusyjny, trzeba go jeszcze prawidłowo ustawić w ustronnym miejscu. Ponieważ to ważne, żeby podczas nauki perkusista miał dużo miejsca i swobodę ruchów. Podstawą gry na perkusji jest umiejętne trzymanie pałek oraz dobra koordynacja ruchowa wszystkich czterech kończyn. Dlatego, zanim dana osoba zacznie ćwiczyć ulubione utwory, to powinna najpierw popracować nad swoim ciałem i ułożeniem pałeczek w rękach. Przy czym ćwiczenia najlepiej rozpocząć od pracy rąk, a dopiero później można przejść do nauki zagrywania stopą.

Zamawiając pierwszy zestaw perkusyjny, należy również zwrócić uwagę na jakość wybieranych produktów. Dlatego warto zamawiać bębny, talerze czy rózgi od sprawdzonych producentów sprzętu muzycznego, dzięki czemu będzie można uzyskać wysoką jakość dźwięku, a nauka gry na perkusji stanie się czystą przyjemnością.

Armia24