Armia 24

Hobbistyczny portal o militariach, broni i sztuce przetrwania

jak ostrzyć nóż
Broń biała Porady

Jak ostrzyć nóż (survivalowy nie kuchenny)

Czym i jak ostrzyć nóż (survivalowy nie kuchenny)

Noże mają to do siebie, że z czasem się tępią i przez to tracą na swojej wartości. Nikomu nie jest potrzebny tępy nóż, zwłaszcza gdy jest to nóż survivalowy, dlatego też lepiej sprawdzić jak ostrzyć nóż.

Ostrzenie noża to obowiązek i dzięki tej czynności nóż ponownie staje się przydatny i zaczyna spełniać swoją rolę.

 

DO CZEGO SŁUŻY NÓŻ SURVIVALOWY?

Nóż survivalowy jest najważniejszym sprzętem każdego survivalowca. Bez odpowiedniego noża trudno jest poradzić sobie w trudnych warunkach survivalowych. Dlatego bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego noża do swoich potrzeb, jak i istotne jest dbanie o niego w późniejszym okresie jego eksploatacji. Ostrzenie noża survivalowego to bardzo ważna czynność, którą powinien umieć wykonać każdy liczący się survivalowiec.

Nóż, przeznaczony do survivalu, nie musi być piękny, musi być poręczny i wykonany z dobrej stali. Nóż ten musi być nożem, który nie zawiedzie w chwili próby.

 

JAK WYGLĄDA NÓŻ SURVIVALOWY ?

Nóż używany w survivalu najlepiej powinien być wykonany z jak najlepszej stali a jego rękojeść musi mieć owalny przekrój. Najlepiej jest gdy wykonana ona jest z twardego i niekruszącego się drewna. Rękojeść na ogół owinięta jest w skórę i zakończona jest rzemykiem co pozwala na przyczepienie go do przegubu dłoni, dla przykładu.

Nóż survivalowy pomoże zapolować na jedzenie, wspomoże w trudnych sytuacjach, w których niespodziewanie znajdzie się survivalowiec oraz obroni go przed niebezpieczeństwem.

Dlatego ten rodzaj noża nigdy nie powinien zawieść, zawsze musi być więc bardzo dobrze naostrzony i gotowy do każdej akcji.

 

JAKI SPRZĘT DO OSTRZENIA NOŻA PRZEZNACZONEGO DO SURVIVALU?

Kupując nóż survivalowy w odpowiednim sklepie z militariami, od razu możemy zakupić specjalną do niego i porządną osełkę lub cały zestaw ostrzący. Przy ostrzeniu noża bardzo ważne są nasze zdolności manualne ale znacznie ułatwi nam pracę posiadanie odpowiedniego sprzętu do ostrzenia noża survivalowego.

Ostrzyć możemy w domu, przed wyjazdem w teren, ale czasami zdarza się, że zmuszeni jesteśmy do naostrzenia noża w trudnym terenie. Dlatego osełkę do ostrzenia lub odpowiedni zestaw zawsze powinniśmy mieć przy sobie razem z nożem, ponieważ nic nie zrobimy w terenie z tępym nożem survivalowym. Oczywiście w terenie możemy spróbować ostrzenia noża za pomocą znalezionego kamienia lub kawałka skały, jednak posiadacza markowego i bardzo dobrego noża, w tracie tego typu ostrzenia może spotkać wiele niepotrzebnych i niezaplanowanych przygód.

Wróćmy więc do dobrego i profesjonalnego sprzętu do ostrzenia, który zawsze nosimy i wozimy razem ze swoim super nożem.

 

JAK OSTRZYĆ NÓŻ?

Odpowiedź na pytanie – jak ostrzyć nóż? – wcale nie jest taka prosta. Gdy posiadamy już odpowiedni sprzęt do jego ostrzenia musimy zdać sobie sprawę jak wiele jest technik porządnego zaostrzenia noża i jakie są jego zasady:

Podstawowe z nich to:

– prowadzenie noża ostrzem do przodu (pod włos),

– ostrzenie obu stron krawędzi tnącej,

– zachowanie stałego kąta ostrzenia od progu po czubek głowni,

– zachowanie optymalnego kąta ostrzenia czyli około 20 stopni na każdą ze stron.

 

Najlepiej jest gdy nóż ostrzymy regularnie i nie dopuszczamy do powstawania zbyt dużej jego tępoty. W takim przypadku osełka, na której będziemy ostrzyć nie musi być zbyt szorstka. To jak naostrzymy nóż zależne jest także od powierzchni osełki. Osełki natomiast bywają różne:

– wykonane z kamieni naturalnych, różniących się stopniem twardości,

– wykonane z kamieni sztucznych czyli ceramicznych,

– wykonane z syntetycznych diamentów czyli osełki diamentowe.

 

W zależności jak tępy mamy nóż, takiej używamy osełki do jego ostrzenia. W przypadku gdy nóż jest bardzo tępy, ostrzymy go na osełce miękkiej, a gdy jest już naostrzony i musimy wygładzić jego krawędzie korzystamy wtedy z osełki twardej.

BEZPIECZNYM NOŻEM ZAWSZE JEST NÓŻ ZAOSTRZONY

Wartość noża ocenić zawsze można po tym jak jest on ostry, bez względu na to jaki nóż mamy w danej chwili na myśli. Jednak zawsze nóż dobrze naostrzony będzie nożem bezpiecznym W przypadku noża survivalowego, nóż naostrzony nigdy nas nie zawiedzie, dlatego warto wiedzieć jak ostrzyć nóż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *