Strona główna
Broń
Tutaj jesteś

Jak ostrzyć nóż (survivalowy nie kuchenny)

29 grudnia 2018 jak ostrzyć nóż


Czym i jak ostrzyć nóż (survivalowy nie kuchenny)

Noże mają to do siebie, że z czasem się tępią i przez to tracą na swojej wartości. Nikomu nie jest potrzebny tępy nóż, zwłaszcza gdy jest to nóż survivalowy, dlatego też lepiej sprawdzić jak ostrzyć nóż.

Ostrzenie noża to obowiązek i dzięki tej czynności nóż ponownie staje się przydatny i zaczyna spełniać swoją rolę.

 

DO CZEGO SŁUŻY NÓŻ SURVIVALOWY?

Nóż survivalowy jest najważniejszym sprzętem każdego survivalowca. Bez odpowiedniego noża trudno jest poradzić sobie w trudnych warunkach survivalowych. Dlatego bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego noża do swoich potrzeb, jak i istotne jest dbanie o niego w późniejszym okresie jego eksploatacji. Ostrzenie noża survivalowego to bardzo ważna czynność, którą powinien umieć wykonać każdy liczący się survivalowiec.

Nóż, przeznaczony do survivalu, nie musi być piękny, musi być poręczny i wykonany z dobrej stali. Nóż ten musi być nożem, który nie zawiedzie w chwili próby.

 

JAK WYGLĄDA NÓŻ SURVIVALOWY ?

Nóż używany w survivalu najlepiej powinien być wykonany z jak najlepszej stali a jego rękojeść musi mieć owalny przekrój. Najlepiej jest gdy wykonana ona jest z twardego i niekruszącego się drewna. Rękojeść na ogół owinięta jest w skórę i zakończona jest rzemykiem co pozwala na przyczepienie go do przegubu dłoni, dla przykładu.

Nóż survivalowy pomoże zapolować na jedzenie, wspomoże w trudnych sytuacjach, w których niespodziewanie znajdzie się survivalowiec oraz obroni go przed niebezpieczeństwem.

Dlatego ten rodzaj noża nigdy nie powinien zawieść, zawsze musi być więc bardzo dobrze naostrzony i gotowy do każdej akcji.

 

JAKI SPRZĘT DO OSTRZENIA NOŻA PRZEZNACZONEGO DO SURVIVALU?

Kupując nóż survivalowy w odpowiednim sklepie z militariami, od razu możemy zakupić specjalną do niego i porządną osełkę lub cały zestaw ostrzący. Przy ostrzeniu noża bardzo ważne są nasze zdolności manualne ale znacznie ułatwi nam pracę posiadanie odpowiedniego sprzętu do ostrzenia noża survivalowego.

Ostrzyć możemy w domu, przed wyjazdem w teren, ale czasami zdarza się, że zmuszeni jesteśmy do naostrzenia noża w trudnym terenie. Dlatego osełkę do ostrzenia lub odpowiedni zestaw zawsze powinniśmy mieć przy sobie razem z nożem, ponieważ nic nie zrobimy w terenie z tępym nożem survivalowym. Oczywiście w terenie możemy spróbować ostrzenia noża za pomocą znalezionego kamienia lub kawałka skały, jednak posiadacza markowego i bardzo dobrego noża, w tracie tego typu ostrzenia może spotkać wiele niepotrzebnych i niezaplanowanych przygód.

Wróćmy więc do dobrego i profesjonalnego sprzętu do ostrzenia, który zawsze nosimy i wozimy razem ze swoim super nożem.

 

JAK OSTRZYĆ NÓŻ?

Odpowiedź na pytanie – jak ostrzyć nóż? – wcale nie jest taka prosta. Gdy posiadamy już odpowiedni sprzęt do jego ostrzenia musimy zdać sobie sprawę jak wiele jest technik porządnego zaostrzenia noża i jakie są jego zasady:

Podstawowe z nich to:

– prowadzenie noża ostrzem do przodu (pod włos),

– ostrzenie obu stron krawędzi tnącej,

– zachowanie stałego kąta ostrzenia od progu po czubek głowni,

– zachowanie optymalnego kąta ostrzenia czyli około 20 stopni na każdą ze stron.

 

Najlepiej jest gdy nóż ostrzymy regularnie i nie dopuszczamy do powstawania zbyt dużej jego tępoty. W takim przypadku osełka, na której będziemy ostrzyć nie musi być zbyt szorstka. To jak naostrzymy nóż zależne jest także od powierzchni osełki. Osełki natomiast bywają różne:

– wykonane z kamieni naturalnych, różniących się stopniem twardości,

– wykonane z kamieni sztucznych czyli ceramicznych,

– wykonane z syntetycznych diamentów czyli osełki diamentowe.

 

W zależności jak tępy mamy nóż, takiej używamy osełki do jego ostrzenia. W przypadku gdy nóż jest bardzo tępy, ostrzymy go na osełce miękkiej, a gdy jest już naostrzony i musimy wygładzić jego krawędzie korzystamy wtedy z osełki twardej.

BEZPIECZNYM NOŻEM ZAWSZE JEST NÓŻ ZAOSTRZONY

Wartość noża ocenić zawsze można po tym jak jest on ostry, bez względu na to jaki nóż mamy w danej chwili na myśli. Jednak zawsze nóż dobrze naostrzony będzie nożem bezpiecznym W przypadku noża survivalowego, nóż naostrzony nigdy nas nie zawiedzie, dlatego warto wiedzieć jak ostrzyć nóż.

Redakcja majorhubal.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

typy broni

Typy broni i uzbrojenia

17 października 2023

dawna broń
pistolet na gaz

Jesteś zainteresowany reklamą?

pistolet na gaz