Gaz pieprzowy

Choć wolimy nie dopuszczać do siebie takich myśli, to niestety należy zdawać sobie sprawę, że nigdy nie wiemy, kiedy może przytrafić się nam coś złego. Gaz pieprzowy to jeden z najpopularniejszych gazów, wykorzystywanych do samoobrony w razie niebezpiecznych sytuacji. Nosząc przy sobie gaz pieprzowy, jesteśmy w stanie obronić się zarówno przed atakującą nas osobą, jak i przed agresywnym zwierzęciem. Zwykle niewielkie rozmiary gazu pieprzowego, pozwalają na jego ukrycie w torebce, kieszeni spodni okryciu wierzchnim (np. w kurtce). Szczególnie polecany jest on kobietom, które z założenia są dużo bardziej narażone na kradzież czy przestępstwa na tle seksualnym. W dobie tak wielu niebezpiecznych sytuacji, jakie dosięgają kobiety, gaz pieprzowy powinien być podstawowym sprzętem, jaki znajduje się w damskiej torebce. Niestety, ale każdy z nas może paść ofiarą ataku, dlatego też warto kupić gaz do obronny.

Czym jest gaz pieprzowy?

Sam gaz pieprzowy określany jest mianem tzw. ręcznego miotacza gazu, w którego składzie znajdziemy niezwykle skuteczną w działaniu substancję czynną, a mianowicie kapsaicynę. Kapsaicyna w gazie stanowi do 15% (OC, oleoresin capsicum). Kapsaicynę to bardzo drażniący alkaloid, który znajdziemy w ostrych paprykach. To właśnie ona nadaje im wyjątkowo pikantnego smaku. Kapsaicyna znajduje się także m.in. pieprzu cayenne, papryczkach chili i w niektórych ostrych przyprawach. Cechą charakterystyczną tej substancji aktywnej jest to, że u człowieka działa ona na receptory bólu, przy czym też wywołuje bardzo silne pieczenie. Stężenie kapsaicyny zawartej w gazach pieprzowych zwykle podaje się w skali tzw. Scoville’a, której jednostką jest SHU. Za pomocą tej skali określa się, jak mocno trzeba rozcieńczyć daną substancję, aby zniwelować powodowane przez nią uczucie pieczenia skóry.

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

Zwykle myśląc o zakupie gazu pieprzowego do samoobrony, zastanawiamy się, czy jest on legalny? Nie ma jednak obaw co do jego wykorzystania, ponieważ wszelkiego rodzaju gazy pieprzowe nie są uznawane za broń w rozumieniu Ustawy o Broni i Amunicji. To z kolei oznacza, że do ich nabycia nie musimy mieć specjalnych pozwoleń, z kolei do samej sprzedaży nie jest wymagana koncesja. Są to zwykłe akcesoria wykorzystywane do obrony. W rozumieniu tej ustawy gaz pieprzowy niezależnie od formy i pojemności, w jakiej jest sprzedawany, nie jest zaliczany do tzw. ręcznych miotaczy gazów obezwładniających, które już są wymienionym w Ustawie o Broni i Amunicji. Co za tym idzie, należy uznać, że gaz pieprzowy jest zupełnie legalnym akcesorium wykorzystywanym do obrony, które możemy nabyć w odpowiednim sklepie i nosić ze sobą bez ograniczeń.

Skuteczność gazu pieprzowego

Gaz pieprzowy charakteryzuje się dużą skutecznością, dlatego też to właśnie jego najczęściej wybiera się do samoobrony. Działanie tego gazu obronnego polega na podrażnianiu górnych dróg oddechowych, w wyniku czego pojawia się silne łzawienie i podrażnienie oczu. Gazy obronne w formie żelowej dodatkowo zwiększają skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania. Samo użytkowanie gazów pieprzowych jest niezwykle proste, ponieważ opiera się na standardowym mechanizmie pryskającym, który nie różni się niczym w działaniu od wielu podobnych urządzeń, których używamy na co dzień (np. lakier do włosów czy dezodorant w sprayu). W zależności od kupionego modelu urządzenia, sam strumień uwalnianego gazu może być bardziej lub mniej skumulowany (rozproszony). Uważa się, że produkty te w formie żelowej charakteryzują się zdecydowanie większym i bardziej skutecznym w działaniu zasięgiem.

Zalety gazu pieprzowego

W związku z posiadaniem gazu pieprzowego, nie musimy obawiać się żadnych kar czy restrykcji, ponieważ tak jak wspomniano powyżej, jest to w zupełności legalny środek stosowany do samoobrony. Nawet kiedy podczas rutynowej kontroli samochodu, gaz pieprzowy przez przypadek zostanie odkryty przez policję, raczej nie będziemy mieli z tego powodu problemów. Jedną z najczęściej wymienianych zalet stosowania gazu pieprzowego jest to, że pozwala on na trzymanie dystansu od potencjalnego napastnika. Oznacza to, że nie musimy się z nikim przepychać czy szarpać, po prostu wyjmujemy gaz i pryskamy napastnikowi w twarz z odległości około 1-1,5 metra. Taka możliwość jego użycia sprawia, że trudniej jest nam bezpośrednio zetknąć się z osobą, która nas zaatakuje. Jako jego kolejną zaletę, wymienia się skuteczność i zakres działania. Używając gazu pieprzowego, mniej więcej zdajemy sobie sprawę z tego, co spotka napastnika i ile mniej więcej będzie to trwało, co daje nam możliwość podjęcia kolejnych kroków (np. ucieczki). Ponadto ogromną zaletą używania gazu pieprzowego jest jego uniwersalność, ponieważ bez problemu użyje go kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko. Nie potrzeba do tego żadnego dodatkowego przeszkolenia, ponieważ jego zasada działania jest tak prosta, że aby go używać nie potrzeba specjalnych predyspozycji czy treningu.

Gaz pieprzowy działa niemal natychmiastowo (zwykle po upływie kilku sekund), przy czym w samoobronie najlepiej jest spryskać twarz (oczy lub usta przeciwnika), pamiętając, by pojemnik trzymać pionowo. Zawsze należy używać gazu z zaskoczenia, ponieważ wyeliminuje to możliwość zasłonięcia jego wylotu ręką przez przeciwnika. Czasami warto jest przećwiczyć korzystanie z gazu pieprzowego, by upewnić się, że zawsze będziemy w stanie go szybko wyjąć np. z torebki. Pamiętajmy też, że gaz musimy skierować we właściwym kierunku oraz celnie trafić. Na zewnątrz istotną rolę może odgrywać nawet siła oraz kierunek wiatru. To też trzeba brać pod uwagę, kiedy decydujemy się zastosować gaz pieprzowy. Gaz pieprzowy warto mieć ze sobą, jeżeli mieszkamy np. w niebezpiecznych dzielnicach lub późno wracamy do domu np. z pracy. Często przydaje się też w samoobronie przez groźnymi zwierzętami (np. psami).

Rodzaje gazu pieprzowego

Na rynku znajdziemy kilka różnych typów gazów pieprzowych. Od ich rodzaju bowiem może też zależeć najlepsza skuteczność, bo choć skuteczność gazów jest bardzo wysoka, to mimo wszystko wiele zależy od zastosowanej techniki jego użycia, a głównie od szybkości jego wyciągnięcia, celności zastosowania, świadomość wpływu na efekt różnych aktualnie panujących warunków środowiskowych.

Rodzaje gazów pieprzowych:

– stożek mgły: tego typu gaz ma najmniejszy zasięg rażenia, ale za to nie wymaga dużej precyzji podczas celowania w przeciwnika, gdyż tworzy on rozproszoną chmurę gazu. Niestety rodzaj ten ma też wady, a mianowicie podczas jego wyboru trzeba mieć świadomość, że to rozwiązanie jest niestety też bardzo podatne czynniki atmosferyczne, a w głównej mierze na podmuchy wiatru.

– strumień: ten typ uwalniania gazu pieprzowego pozwala na uzyskanie zdecydowanie większego zasięgu, ale w tym przypadku ogromne znaczenie ma też nasza celność. Najlepiej, aby udało się trafić w twarz napastnika, co w momencie stresu wcale nie musi być proste. Zaletą jest także to, że tego typu rozwiązanie nie jest aż tak podatne na wpływ wiatru, jak ma to miejsce w przypadku gazu pieprzowego uwalnianego w postaci stożka.

– gaz pieprzowy w postaci strumienia żelu: to bardzo innowacyjne rozwiązanie, zdecydowanie najczęściej polecane. Cechą charakterystyczną tego rodzaju gazu pieprzowego jest to, że jest on uwalniany w postaci strumienia żelu. Przywiera on do danej powierzchni i natychmiastowo zwiększa swoją objętość na zasadzie tworzenia obfitej piany.

Jak bezpiecznie używać gazu pieprzowego?

W celu zwiększenia dystansu do napastnika, a także w celu ochrony, zaleca się trzymanie wolnej ręki bezpośrednio przed sobą. Takie działanie, po pierwsze spowoduje, że osoba atakowana skutecznie zasłoni się przed ewentualnymi odpryskami z gazu. Po drugie, wyciągnięta w ten sposób ręka pomoże zachować odpowiednią odległość od atakującego. Bezpośrednio po użyciu gazu pieprzowego, należy oddalić się w bezpieczne miejsce i zadzwonić na policję. Ważne, by zapamiętać jak najwięcej cech szczególnych danego napastnika (m.in. jak był ubrany, jakie miał buty). Tu warto też wiedzieć, że większość gazów łzawiących w swoim składzie ma farby UV, które są trudno zmywalne. Za to na pewno są bardzo trudne do usunięcia np. z twarzy za pomocą zwykłej chusteczki.

Armia24