Czym są latarki taktyczne?

Od pewnego czasu przymiotnik „taktyczny” zaczął funkcjonować jako określenie przedmiotów i odzieży, które używane są przez grupy paramilitarne albo zajmujące się szeroko pojętym survivalem. Ma to związek z tym, że militaria stały się w ostatnich latach popularnym hobby. Tymczasem w istocie „taktyczny” to taki, który używany jest w wojsku i ma związek z prowadzeniem operacji wojskowych. Czym wobec tego są latarki taktyczne? Przeczytasz poniżej.

Co wyróżnia latarki taktyczne?

Latarki taktyczne są elementem wyposażenia broni palnej. Mogą być do niej przymocowane lub trzymane przez osobę, która strzela. Ich rolą jest oślepić przeciwnika i go zdezorientować albo oświetlić ewentualny cel.

Dzięki solidnej metalowej obudowie może służyć do samoobrony, wykorzystując nie tylko tryb stroboskopowy, ale również jej ciężar i kształt. Można nią ogłuszyć przeciwnika albo wybić szybę. Czasem ma celowo ostre zakończenia, by to ułatwiać.

Latarki taktyczne są odporne na wstrząsy i wodę oraz pył. Poradzą sobie w naprawdę trudnych warunkach atmosferycznych. Większość z nich ma stopień ochrony IPX8, co gwarantuje odporność na ciągłe zanurzenie na głębokość metra a do tego całkowitą pyłoszczelność.

Źródło światła i bateria

Latarki taktyczne wyposażone są w diody led o zimny świetle lub żarówki ksenonowe. Jedne i drugie emitują mocne i równomiernie rozłożone światło. Wiele z nich wyposażonych jest w stroboskop, co pozwala na wygenerowanie światła o dużym natężeniu i zmiennej częstotliwości. Mogą oślepić i zdezorientować przeciwnika albo emitować sygnał alarmowy.

Zazwyczaj zasilane są akumulatorami litowo-jonowymi, których moc często przekracza 4500 mAh. Zdarza się, że prócz ładowanych, latarka posiada także wymienne baterie.

Komu przyda się latarka taktyczna?

Latarki taktyczne, choć mocno specjalistyczne, są ogólnodostępne i każdy może taką kupić. Najlepsze modele kosztują kilkaset złotych, ale już za nieco ponad 200 zł można kupić dość dobry sprzęt. Przed zakupem warto sprawdzić charakterystykę latarki. Mianem taktycznych często błędnie określane są standardowe latarki.

Latarkę taktyczną warto mieć nie tylko wtedy, gdy operuje się bronią. Taki sprzęt przyda się pod namiotem albo w trakcie górskiej wyprawy. Poza służbami korzystają z niej również myśliwi, pracownicy ochrony, czy prywatne agencje detektywistyczne.

Latarka taktyczna jest solidna i emituje mocne światło. Przyda się w każdym domu jako awaryjne źródło zasilania podczas przerwy w dostawie prądu.

Armia24