Armia 24

Hobbistyczny portal o militariach, broni i sztuce przetrwania

bushcraft w lesie
Hobby

Czym jest bushcraft?

Temat survivalu interesuje wiele osób. Wyprawa do lasu może być prawdziwą szkołą przetrwania. Umacnia ona charakter, a także buduje silną wolę. Bushcraft w dosłownym tłumaczeniu oznacza rzemiosło w krzakach. Jest to specyficzna odmiana aktywności outdoorowych. W tym przypadku musimy zrezygnować z licznych udogodnień.

Powrót do korzeni

Bushcraft ma na celu powrót do korzeni. Nie jest to więc standardowa wyprawa survivalowa, gdzie większość produktów niezbędnych do przetrwania możemy zakupić w sklepie. W tym przypadku ogień niezbędny do przygotowania posiłków możemy wskrzesić za pomocą ocierania o siebie krzesiwa. Oznacza to, że nie możemy zabrać ze sobą kuchenki turystycznej oraz zapasowej butli gazowej.

Jeśli chodzi o oprzyrządowanie, to ono również jest mocno ograniczone. Podstawą jest tutaj m.in. piła, siekiera, narty śnieżne. Możemy zabrać ze sobą plecak na ramię, jednak nieco inaczej jest w przypadku śpiwora. Wiele osób uważa, że powinien on zostać zastąpiony zwykłym kocem, przez co warunki snu znacząco ulegają pogorszeniu.

Naturalne materiały

Bushcraft odrzuca wszelkie nowoczesne technologie, które ułatwiają przetrwanie nawet w ekstremalnych warunkach. Możemy więc zapomnieć o kurtach posiadających membrany chroniące przed niskimi temperaturami, czy też wilgocią. Odzież powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Warto wziąć pod uwagę wełnę, czy też tkaniny impregnowane woskiem pszczelim. Ich jakość powinna znajdować się na najwyższym poziomie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że tworzywa syntetyczne znacząco pogarszają właściwości odzieży, a tym samym komfort użytkowania.

Ciekawe jest to, że wełna izoluje ciepłe nawet wtedy, kiedy jest mokra. Minusem jest jednak to, że jej waga znacząco wzrasta, co może okazać się sporym utrudnieniem.

Kontakt z naturą

Pierwotny survival to nie tylko szkoła przetrwania. To również mistyczne przeżycie, które ma na celu otworzenie naszego umysłu na nowe bodźce. Musimy więc bacznie obserwować, co dzieje się wokół nas. Ważne jest to, aby zjednoczyć się z naturą. Zwierzęta oraz roślinność powinny wpływać na naszą percepcję.

Specjaliści ze sklep bushcraft uważają, że to właśnie zjednoczenie z naturą powinno napełnić nas energią. Jest to wyjątkowe przeżycie, które może znacząco wpłynąć na sposób postrzegania przez nas świata. Nie każdy potrafi czerpać siłę z lasu. To prawdziwa sztuka zarezerwowana wyłącznie dla tych, którzy posiadają wyjątkowe zdolności. Właśnie dlatego wiele osób nie potrafi poczuć pierwotnego instynktu i wybiera bardziej cywilizowane odmiany survivalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *