ASG czyli Air Soft Gun

Wraz ze zmieniającą się modą, dopływa do nas coraz więcej różnego rodzaju rozrywek. Kiedyś niezwykle popularna gra typu Paintball, dziś została już zastąpiona przez grę o nazwie ASG. W tej grze zespołowej wykorzystuje się bezpieczne dla życia i zdrowia repliki broni palnej. Podobnie jak i w Paintball, cała gra polega na trafieniu przeciwnika polimerowa kulka o średnicy 6 mm.

 

ASG – jak wygląda

Skrót ASG wywodzi się od nazwy angielskiego wyrażenia „Air Soft Gun”. W tłumaczeniu na język polski ASG nawiązuje po prostu do repliki broni palnej. W zabawie tej ASG to wierna (jeśli chodzi o wygląd), kopia broni palnej, która używana jest w realnym świecie. Kopie broni palnej wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, w wiernym odtworzeniu na ogół w skali 1:1.

 

Kulki do ASG

W grze strzela się plastikowymi kulkami, zwykle mającymi średnicę 6 mm (rzadziej tymi o średnicy 8 mm). Nazwa gry opatrzona angielskim słowem „Airsoft” określa zabawę, która polega na prowadzeniu walk z użyciem broni ASG. Gra jest szczególnie znana w gronie osób pasjonujących się militariami, jedna ze względu na ogromną popularność tej zabawy, przybywa jej fanów nawet spoza militarnych kręgów.

 

Jak grać z wykorzystaniem broni ASG

Airsoft to typowy rodzaj gry zespołowej, w której trakcie jako główne narzędzie wykorzystywane są wspomniane repliki broni palnej. Jako naboje wykorzystuje się zwykle 6 mm plastikowe kulki. Jak i w innych tego typu grach, tak i tu, podstawowym celem całej gry jest po prostu wyeliminowanie wszystkich przeciwników, poprzez trafienie ich plastikową kulką. Czasami w rozgrywkach ASG bierze udział nawet kilkadziesiąt osób, które muszą kierować się wcześniej przyjętym scenariuszem gry, wielkością terenu, na którym zabawa się odbywa oraz planem organizatora na rozgrywkę. Zwykle jest to rodzaj gry organizowanej przez zewnętrzne firmy, ponieważ, aby miała ona sens, potrzebne jest specjalistyczne terenu. Dlatego też zazwyczaj rozgrywki ASG odbywają się w miejscach odludnych i o znacznej powierzchni.

Popularność tej gry sprawiła, że dziś dostępnych jest już kilka różnych jej wersji, które odbywają się według różnych scenariuszy. Wciąż jednak najbardziej klasyczną wersją gry jest tzw. strzelanka.

Gry typu Airsoft pozwalają na bezpieczne wcielenie się w rolę „żołnierza”. W zabawie tej odgrywa się różnego rodzaju działania wojskowe, gdzie dodatkowo występuje element rywalizacji. Cała gra polega na zespołowym działaniu całej drużyny, z kolei rozgrywki odbywają się na otwartej przestrzeni, na świeżym powietrzu.

 

Tradycyjna wersja ASG

W tym typie gry, drużyny, które biorą udział w rozgrywce, mają do wykonania określone wcześniej zadanie (np. odbicie zakładnika lub przejęcie flagi). Czasami też chodzi po prostu o pokonanie wszystkich przeciwników biorących udział w zabawie. „Strzelanka” to wersja gry cechująca się wysoką dynamiką rozgrywek oraz czasem trwania (zwykle zajmuje nawet kilka godzin). Szczegóły co do gry ustalają między sobą graczami lub narzuca je odgórnie organizator.

 

Gdzie rozgrywa się zabawa?

ASG występuje w wielu różnych formach. Często są to bardzo proste konfrontacje, w których zespoły mają za zadanie wzajemną eliminację lub bardzo rozbudowane scenariusze, które symulują działania wojskowe. W rozbudowanych wersjach gry bardzo często wykorzystuje się rozmaite pojazdy, środki tzw. pozoracji pola walki oraz specjalistyczne obiekty. Tego typu rozgrywki potrafią trwać nawet kilka dni. Zwykle na miejsca zabaw wybierane są wydzielone obszary leśne lub specjalnie przygotowane do tego obiekty czy opuszczone lokalizacje typu magazyny, czy budynki mieszkalne. Niezależnie jednak od stworzonej scenerii, nie należy zapominać, że najważniejsza w airsofcie jest dobra zabawa w gronie znajomych.

 

Główne rodzaje broni wykorzystywane w ASG

Zabawę należy zacząć od wyboru odpowiedniego rodzaju broni. ASG to zwykle tzw. broń pneumatyczna, którą dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

 

– broń sprężynowa: plastikową kulkę wystrzeliwuje się strumieniem powietrza. W tym typie broni konieczne jest każdorazowe, ręczne naciąganie sprężyny (po każdym oddanym strzale). Najczęściej w tym typie broni spotyka się karabiny snajperskie lub tzw. strzelby powtarzalne (typu „pump action”).

– broń gazowa: w broni tej kulkę wystrzeliwuje się za pomocą odpowiednio dobranego gazu. Najczęściej wykorzystuje się tak zwany „green gas” lub dwutlenek węgla. Gaz umieszczony jest w specjalnym zbiorniku, który usytuowany jest na przykład w kolbie pistoletu. Tego typu rozwiązanie nie wymaga ręcznego przeładowywania po każdym pojedynczym strzale, co znacznie usprawnia całą grę. Co ciekawe, posługiwanie się tym typem broni ASG jest tak realistyczne, że nawet odczuwa się odrzut broni. To wielka gratka dla fanów tej zabawy. Ładowanie gazu do zbiornika odbywa się w podobny sposób jak podczas ładowania zapalniczek. Najczęściej spotykane ASG to repliki broni krótkiej.

– broń elektryczna: wykorzystuje specjalny silnik elektryczny, który poprzez dostosowany system przekładniowy, powoduje naciąganie sprężyny wraz z tłokiem, który po zwolnieniu powoduje gwałtowne sprężenie powietrze w cylindrze, co w konsekwencji powoduje wystrzelenie kulki. Elektryczne ASG to zwykle repliki pistoletów maszynowych, tzw. sub-karabinków i karabinów maszynowych, które strzelają ogniem automatycznym lub półautomatycznym.

Armia24