Kagero Publishing

okrety ws02 aero05 sm06 mwsp03 amia04 Okrety01 mil

Back Jesteś tutaj: Start W powietrzu Katar kupuje 24 Rafale – Rafale odpala pocisk Meteor

W powietrzu

Katar kupuje 24 Rafale – Rafale odpala pocisk Meteor

 

Katar zdecydował o zakupie 24 mysliwców wielozadaniowych Dassault Rafale. Wartość kontraktu wynosi 6,3 mld EUR wedle informacji przekazanych przez francuski rząd. Informacja zbiegła się w czasie z udanym pierwszym kierowanym odpaleniem pocisku pow.-pow. MBDA Meteor przez francuski Rafale.

rafale meteor-1Po latach handlowej posuchy i paru przegranych zagranicznych przetargach, Dassault Aviation zaczyna zbierać zamówienia eksportowe na swój najnowocześniejszy myśliwiec wielozadaniowy, co zapewnia przedłużenie funkcjonowania jego linii produkcyjnej oraz dalszy rozwój technologiczny. Tym bardziej, że w zeszłym roku z przyczyn budżetowych rząd francuski ogłosił ograniczenie zamówień na nowe Rafale do 26 egzemplarzy przez następne pięć lat zamiast planowanych 55. Kontrakt z Katarem to trzeci eksportowy kontrakt na myśliwce Rafale po niedawnym egipskim i potencjalnie olbrzymim - bo liczącym 126 sztuk - indyjskim, choć ten ostatni utknął w toku negocjacyjnych procedur, szczególnie żmudnych w biurokratycznie sparaliżowanych Indiach. Najnowszy kontrakt eksportowy zwiększa tegoroczną wartość francuskiego eksportu uzbrojenia do ok. 15 mld EUR.

Sprzedaż do Kataru może ożywić inne potencjalne kontrakty eksportowe negocjowane z Malezją, a przede wszystkim ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, które od lat rozważają albo przynajmniej sygnalizują możliwość zakupu francuskich myśliwców. Może też wpłynąć na przebieg negocjacji z Indiami, które bardzo długo były jedynym eksportowym kupcem Rafale. Z tego powodu przeciągały negocjacje stawiając coraz bardziej wygórowane warunki, teraz pozycja negocjacyjna Indii uległa znacznemu osłabieniu.

rafale qatar-1

Umowa z Katarem obejmuje oprócz samych samolotów także dostawy pocisków produkowanych przez europejski koncern MBDA, wyszkolenie 36 katarskich pilotów oraz 100 techników obsługi naziemnej we Francji, czym zajmie się Ministerstwo Obrony Francji.

Prezydent Republiki Francukiej Francois Hollande oraz emir Kataru Tamim ibn Hamad Al Sani kontaktowali się przy okazji ustalania szczegółów kontraktu i katarski despota potwierdził wolę zakupu myśliwców. Prezydent Francji udaje się z oficjalną wizytą do Ad-Dauszy, stolicy emiratu, 4 maja, na uroczystość podpisania kontraktu, po czym leci do sąsiedniej Arabii Saudyjskiej na szczyt przywódców części arabskich państw skupionych w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej (Persian Gulf Cooperation Council – GCC) podporządkowanej interesom i polityce Waszyngtonu.

Atrakcyjność eksportową myśliwca Rafale podnosi z pewnością coraz bliższe uzbrojenie go w pociski pow.-pow. MBDA Meteor. Dowiodła tego próba rakietowa przeprowadzona 28 kwietnia wspólnie przez Ministerstwo Obrony Francji, Dassault Aviation i MBDA. W jej trakcie po raz pierwszy myśliwiec Rafale odpalił pocisk Meteor w kierowany sposób, niszcząc ćwiczebny cel powietrzny. Próbę przeprowadzono nad poligonem ośrodka testowego Essais de Missiles w Biscarrosse należącego do DGA. Wcześniej myśliwiec i pocisk przygotowano w innym ośrodku DGA, Essais en Vol w Cazaux, skąd wystartował ten konkretny Rafale. Najnowszą próbę poprzedziły testy oddzielania się w locie pocisku Meteor przeprowadzone w 2013 i 2014 r. Ostatecznym celem ma być integracja pocisków Meteor z myśliwcami Rafale reprezentującymi wówczas standard przyszłej wersji oznaczonej F3-R.

rafale meteor-2Naprowadzany aktywnie radiolokacyjnie pocisk MBDA Meteor zaliczany jest do pocisków pow.-pow. dalekiego zasięgu. Lot na tak dużą odległość umożliwia mu silnik strumieniowy o regulowanym w czasie lotu ciągu (co nie jest możliwe w pociskach rakietowych z wyłącznie rakietowymi silnikami marszowymi na paliwo stałe). Skuteczne użycie pocisku Meteor w maksymalnym zakresie jego parametrów umożliwia myśliwcom Rafale ich najnowsza stacja radiolokacyjna Thales RBE2 wyposażona w aktywną antenę z elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA). Dzięki temu dotychczasowy zestaw pocisków pow.-pow. krótkiego i średniego zasięgu rodziny MBDA MICA zostanie rozszerzony o pocisk dalekiego zasięgu. Biorąc pod uwagę awionikę, uzbrojenie oraz pozostałe cechy konstrukcyjne czyni to z Rafale najnowocześniejszy europejski myśliwiec wielozadaniowy, w tym jedyny wyposażony seryjnie w radiolokator z AESA. Pierwsze seryjne pociski Meteor trafią pod skrzydła francuskich Rafale w 2018 r.

 

Najnowsze wiadomości

zapraszamy do sklepu    •    sklep.kagero.pl

nowosci portal