Kagero Publishing

okrety ws02 aero05 sm06 mwsp03 amia04 Okrety01 mil

Back Jesteś tutaj: Start Technologie Systemy rozszerzonej rzeczywistości BAE Systems – rewolucja na polu bitwy

Technologie

Systemy rozszerzonej rzeczywistości BAE Systems – rewolucja na polu bitwy

 

Systemy rozszerzonej rzeczywistości wielkości soczewek kontaktowych mogą zrewolucjonizować w przyszłości złożone operacje reagowania kryzysowego i działania na polu bitwy, w znaczący sposób polepszając świadomość sytuacyjną i zarządzanie zasobami przez użytkowników.

RS20805 FUTURE COCKPIT 1c-scr

Brytyjscy inżynierowie z BAE Systems współpracują z naukowcami z Uniwersytetu Birmingham w celu opracowania zastosowania dla tej przełomowej koncepcji technicznej, która w inteligentny sposób „miesza” ze sobą świat rzeczywisty i wirtualny, umożliwiając jak nigdy przedtem użytkownikowi kierowanie jego otoczeniem w czasie rzeczywistym.

Owocem współpracy jest przenośne centrum dowodzenia, wielkości walizki, które można łatwo dostarczyć i rozstawić w dowolnym miejscu, aby umożliwić reagowanie kryzysowe, tworząc przestrzeń roboczą bogatą w wirtualne informacje i przenośną kabinę załogi, zapewniającą pilotom dopasowane do ich potrzeb środowisko pracy, polepszającą ich świadomość sytuacyjną przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów modernizacji wyposażenia kabiny.

Ta rewolucyjna koncepcja, zwana „rzeczywistością mieszaną” umożliwia użytkownikowi zobaczenie siebie samego i jego otoczenia razem z wirtualnymi obrazami, strumieniami wideo, obiektami i awatarami, w niezakłócony sposób umieszczając wszystkie krytyczne elementy pola bitwy w jednym miejscu.

Technologia ta pojawiła się na świecie dzięki goglom typu Oculus Rift, umożliwiającym dowódcom jednostek wojskowych kierowanie działaniami bojowymi jednostek lądowych lub bezzałogowych statków powietrznych na wirtualnie zobrazowanym terenie w sytuacjach rzeczywistych lub podczas szkolenia. Technologia została opracowana w sposób pozwalający na zamienienie używanych obecnie demonstracyjnych zestawów gogli przez nowe i lżejsze urządzenia, jak np. okulary za 10 lat, czy soczewki kontaktowe za lat 20.

RS24679 003-a-scrNick Colosimo, futurolog pracujący dla BAE Systems, stwierdził: Widzimy, że rzeczywistość wirtualna i rozszerzona staje się codziennością w dobrach konsumpcyjnych. Możliwości, jakie oferują one siłom zbrojnym są niezwykle fascynujące. Nasze unikatowe podejście określi optymalną równowagę pomiędzy światem rzeczywistym i wirtualnym – polepszając świadomość sytuacyjną użytkownika i dając mu narzędzia pozwalające na zwycięstwo i zmniejszenie strat oraz możliwość zobaczenia kompletnego obrazu teatru działania. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Birmingham byliśmy w stanie zebrać najtęższe umysły w tej dziedzinie, aby opracować koncepcje i rozwinąć technologię.

Profesor Bob Stone, specjalista ds. symulacji i czynnika ludzkiego z Uniwersytetu Birmingham powiedział: Zdolność do fizycznego poruszania obiektami wirtualnymi w rzeczywistym świecie była wyzwaniem dla naukowców od 40 lat. Od czasu mojego pierwszego zetknięcia z wirtualną rzeczywistością w NASA niemal 30 lat temu, technologia ta ewoluowała od prymitywnych wskaźników nahełmowych i komputerów do obecnego świata, w którym możemy współdziałać ze skomplikowanymi obiektami wirtualnymi, zintegrowanymi w czasie rzeczywistym ze scenariuszami świata rzeczywistego. Nasza współpraca z BAE Systems pokazuje jak jesteśmy blisko opracowania następnej generacji nowoczesnych interfejsów rozszerzonej rzeczywistości, która w przyszłości może być zastosowana nie tylko w obronności, ale także w tak ważnych dziedzinach jak inżynieria czy medycyna.

RS24678 002-a-scr

BAE Systems, przy wsparciu Uniwersytetu Birmingham, opracowało dwie koncepcje zastosowania „mieszanej rzeczywistości”:

PRZENOŚNE CENTRUM DOWODZENIA
Koncepcja przenośnego centrum dowodzenia wykorzystuje technologie cywilne w celu stworzenia środowiska pół-wirtualnego. Urządzenie może być transportowane w walizce i rozstawione gdziekolwiek, w namiocie, czy w biurze, aby wspomagać reagowanie kryzysowe w przypadku np. wybuchu pożaru, czy aktu terroru.
Użytkownik zakłada gogle pozwalające widzieć świat wirtualny i interaktywne rękawice – a stacja kierowania mieszaną rzeczywistością pojawia się dookoła niego. Użytkownik może nadzorować sytuację w dowolnym miejscu na świecie, przybliżając i zmieniając widok, dowodząc oddziałami i wysyłając im wirtualne obrazy, które umożliwią im śledzenie kanałów informacyjnych, a także filmy przesyłane przez bezzałogowe statki powietrzne.
Oprócz tego użytkownik może wprowadzić awatary sztucznej inteligencji, które będą nadzorowały całe środowisko, dostarczały aktualnych wiadomości głosowych, a nawet służyły radą po zadaniu pytania.

PRZENOŚNA KABINA ZAŁOGI
Wirtualna kabina załogi to gogle, zapewniające możliwość nieograniczonej zmiany konfiguracji wirtualnych wskaźników i sterownic, pozwalające pilotom na natychmiastowe własnoręczne dopasowanie do ich potrzeb interfejsu samolotu w oparciu o indywidualne preferencje, cele misji i zadania.
Technologia została opracowana w celu łatwej modernizacji oraz dopasowania do potrzeb użytkownika i spełnienia wymagań szybko zmieniającego się środowiska, co zaoszczędzi cenny czas i znacząco obniży koszty.

 

Najnowsze wiadomości

zapraszamy do sklepu    •    sklep.kagero.pl

nowosci portal