Kagero Publishing

okrety ws02 aero05 sm06 mwsp03 amia04 Okrety01 mil

Back Jesteś tutaj: Start Technologie Airbus Defence and Space zbuduje satelitę MERLIN

Technologie

Airbus Defence and Space zbuduje satelitę MERLIN

 

Airbus Defence and Space zbuduje MERLINa, czyli pierwszego francusko-niemieckiego satelitę do obserwacji Ziemi.

P43641 HD1s

MERLIN będzie mierzył stężenia metanu w atmosferze, pomagając zrozumieć zjawisko tzw. globalnego ocieplenia. W satelicie powstającym w ramach projektu Myriade Evolutions agencji CNES zostanie wykorzystana nowa platforma AstroBus-S stworzona przez Airbus Defence and Space z myślą o małych satelitach do obserwacji Ziemi.

Airbus Defence and Space, druga największa na świecie firma kosmiczna, podpisała umowę z francuskim Państwowym Ośrodkiem Badań Kosmicznych (CNES) na zbudowanie platformy i przeprowadzenie końcowej integracji satelity MERLIN (MEthane Remote sensing LIdar missioN). Od 2020 r. MERLIN będzie mierzył stężenie metanu (CH4), jednego z głównych gazów cieplarnianych, w ziemskiej atmosferze. MERLIN to pierwszy program satelity do obserwacji Ziemi realizowany wspólnie przez francuski CNES i jego niemiecki odpowiednik, czyli DLR.

MERLIN to jeden z europejskich programów satelitarnych mających na celu badanie gazów cieplarnianych oraz zjawiska globalnego ocieplenia. Za pomocą instrumentu LIDAR (LIght Detection And Ranging) MERLIN będzie sondował ziemską atmosferę w celu określenia zmiennych stężeń metanu, który obok dwutlenku węgla (CO2) w największym stopniu przyczynia się do zmiany klimatu.

Airbus Defence and Space został już wybrany przez DLR na głównego wykonawcę wyposażenia satelity we wczesnych fazach rozwojowych (oznaczonych 0–B). LIDAR oświetla atmosferę wiązkami laserowymi o dwóch różnych długościach fali i mierzy ich odbicia od powierzchni Ziemi lub pokrywy chmur. Ponieważ jedna wiązka jest pochłaniana przez metan, a druga nie, można zmierzyć różnicę i określić zawartość metanu w atmosferze. Jako instrument aktywny, z własnym źródłem światła na pokładzie satelity, LIDAR nie wymaga, aby obserwowane obszary były oświetlone przez Słońce, więc może działać w dzień i w nocy.

MERLIN to pierwszy program instytucjonalny oparty na nowej platformie satelitarnej AstroBus-S, opracowanej przez Airbus Defence and Space we współpracy z CNES w ramach francuskiego Planu Inwestycji w Przyszłość (Plan d’Investissements d’Avenir – Myriade Evolutions). Airbus Defence and Space będzie używał platformy AstroBus-S w satelitach obserwacyjnych klasy 400 kilogramów do misji fotograficznych, klimatologicznych i naukowych. Platforma AstroBus-S uzupełnia bieżącą ofertę produktów AstroBus, które od ponad 15 lat cieszą się dużym zainteresowaniem klientów zagranicznych (Chile, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Peru itd.) i stanowiły technologiczną podstawę najgłośniejszych misji instytucjonalnych (MetOp-SG, Spot itd.).

Program MERLIN będzie realizowany pod egidą CNES i DLR. Działając w imieniu CNES, francuski oddział Airbus Defence and Space w Tuluzie będzie odpowiedzialny za satelitę, jego platformę oraz jej integrację z wyposażeniem. Instrument LIDAR zostanie zaprojektowany i zbudowany przez niemieckie zespoły Airbus Defence and Space w Friedrichshafen i Ottobrunn na zlecenie DLR.

 

Najnowsze wiadomości

zapraszamy do sklepu    •    sklep.kagero.pl

nowosci portal