Kagero Publishing

okrety ws02 aero05 sm06 mwsp03 amia04 Okrety01 mil

Back Jesteś tutaj: Start Na lądzie Dania wybiera Piranha V jako PMV-E

Na lądzie

Dania wybiera Piranha V jako PMV-E

 

Duński resort obrony oraz podlegająca mu agencja Forsvarsministeriets Materie (FMT) ogłosiła zwycięzcę w przetargu na nowy transporter opancerzony PMV-E. Został nim transporter Piranha V.

piranha5 22s

Przetarg na nowy transporter dla duńskiej armii rozpoczęto w połowie 2012 r. Celem całego programu miał być wybór nowego pojazdu oznaczonego w Danii jako PMV-E. Musi on zastąpić wciąż bardzo liczne, choć już beznadziejnie przestarzałe amerykańskie transportery opancerzone rodziny M113, sięgające swoją konstrukcją lat 50. ubiegłego wieku. Mimo wielu etapów modernizacji przeprowadzonych w Danii, pojazdy te są zupełnie nieprzydatne na współczesnym polu walki, co udowodniło ich użycie bojowe przez Duńczyków w Iraku i Afganistanie.

Ostatecznie Dania wybrała kołowe transportery opancerzone Piranha V skonstruowane przez szwajcarski MOWAG GmbH należący do europejskiego oddziału amerykańskiej korporacji  General Dynamics (General Dynamics European Land Systems – GDELS). Jak pisaliśmy na początku 2013 r., Piranha V należała do faworytów przetargu z racji eksploatacji w duńskiej armii poprzedniej generacji szwajcarskich transporterów, czyli Piranha IIIC. Piranha V pokonała cztery inne oferty (z zaproszonych do finałowej fazy przetargu spośród ośmiu podmiotów, które zgłosiły się do rywalizacji), czyli FFG z pojazdem PMMC G5, BAE Systems Hägglunds AB z CV90 Armadillo, General Dynamics European Land Systems/Santa Bárbara Sistemas SA z ASCOD oraz Nexter Systems z VBCI. Przez pięć miesięcy na terenie poligonów jednostki wojskowej w duńskim Oksbøl konkurencyjne pojazdy, prowadzone i obsługiwane przez duńskich żołnierzy, były porównywalne pod kątem ich mobilności, możliwości transportowych, wyposażenia oraz łatwości obsługi.

Z każdym pięciu oferentów przeprowadzono kilka tur negocjacji, analizując wspólnie warunki przedłożonych ofert. Delegacje duńskiego MON odwiedziły także zakłady produkcyjne każdego z oferentów. Na marginesie można dodać, że praktyka taka stoi w jaskrawej opozycji do metod stosowanych w polskim MON przy rozstrzyganiu najwyraźniej z góry ustawionych przetargów, gdzie nikomu nie chce się zachować nawet takich pozorów uczciwości postępowania. 8 grudnia 2014 r. duńskie ministerstwo obrony otrzymało pięć finałowych ofert., na podstawie których FMT przygotowało swoją ostateczną rekomendację co do wyboru dostawcy PMV-E, biorąc pod uwagę stosunek parametrów taktyczno-technicznych do kwestii ceny oraz potencjału technicznego rozwoju konstrukcji.

 

Najnowsze wiadomości

zapraszamy do sklepu    •    sklep.kagero.pl

nowosci portal