Kagero Publishing

okrety ws02 aero05 sm06 mwsp03 amia04 Okrety01 mil

Back Jesteś tutaj: Start Na lądzie Rosja rozmieści system wre 1RŁ257 Krasucha-4 w Arktyce

Na lądzie

Rosja rozmieści system wre 1RŁ257 Krasucha-4 w Arktyce

 

Jak poinformowała agencja RIA Nowosti, rosyjskie jednostki obrony powietrznej rozmieszczone na Dalekiej Północy otrzymają najnowsze systemy walki radioelektronicznej (wre) typu 1RŁ257 Krasucha-4.

k4-01

RIA Nowosti powołują się na informacje przekazane przed Nikołaja Kolesowa, dyrektora generalnego koncernu KRET (Koncern RadioElektronnyje Technologii), który jest dostawcą rzeczonego systemu. Rozmieszczenie systemu Krasucha w Zachodnim Okręgu Wojskowym podyktowane jest wzrostem aktywności sił NATO w regionach graniczących z tą częścią terytorium Federacji Rosyjskiej. Doposażenie jednostek obrony powietrznej w system Krasucha znacznie zwiększy ich zdolności nie tylko w przypadku ewentualnej próby uderzenia lotniczo-rakietowego na terytorium Rosji, ale również zniweluje zdolność prowadzenia rozpoznania radioelektronicznego i „wglądu” w rosyjską przestrzeń operacyjną. Wcześniej te systemy dostarczano do Wschodniego Okręgu Wojskowego.    

Cyfrowy system wre Krasucha (pol. wilcza jagoda) jest przeznaczony do zakłócania pracy elektroniki pokładowej statków powietrznych, przede wszystkim stacji radiolokacyjnych różnego typu, systemów nawigacji i łączności. System wykrywa, lokalizuje, identyfikuje i śledzi wrogie promieniowanie elektromagnetyczne, a następnie rozpoczyna jego zakłócanie. Wedle producenta Krasucha pokrywa cały zakres promieniowania elektromagnetycznego spotykany na współczesnym polu walki.

Zadaniem systemu Krasucha jest ochrona bronionego terytorium (oddziałów lądowych na nim rozlokowanym) oraz jego przestrzeni powietrznej przed obserwacją z pokładów samolotów rozpoznawczych, przede wszystkim AWACS-ów oraz samolotów takich jak E-8 JSTARS, jak również innych samolotów rozpoznania radioelektronicznego (jak i samolotów wre) oraz analogicznie wyposażonych bezzałogowych systemów latających (bsl). Tego typu zadania realizuje stacja 1RŁ257 Krasucha-4, która ma też możliwość zakłócać pracę satelitów rozpoznania radiolokacyjnego przenoszących stacje SAR. Natomiast starsza stacja 1Ł269 Krasucha-2 jest przeznaczona do zakłócania pokładowych stacji radiolokacyjnych (i innych systemów pokładowych) AWACS-ów i myśliwskich samolotów wielozadaniowych. System Krasucha jest też zdolny do osłony obiektów stacjonarnych/ruchomych przed bronią precyzyjną, np. pociskami samosterującymi (manewrującymi) poprzez zakłócenie ich systemów pokładowych (nawigacyjnych, łączności).

Dokładne charakterystyki systemu Krasucha są tajne. Stacje systemu mogą osłaniać obszar w promieniu 150–300 km. Biorąc pod uwagę, że jednostki wyposażone w system Krasucha podlegają bezpośrednio rosyjskiemu sztabowi generalnemu, użycie tych systemów będzie miało miejsce na odcinkach strategicznych, zagrożonych atakiem nieprzyjaciela dysponującego bardzo zaawansowanymi systemami uzbrojenia lotniczego.

Biorąc pod uwagę zadania stawiane systemom Krasucha, jest to uzbrojenie należące do kategorii sprzętu służącemu zadaniom określanym w amerykańskiej doktrynie jako Anti-Access/Area Denial (A2/AD).

k4-02

Kabiny operatorskie stacji dysponują ogrzewaniem i klimatyzacją, zostały również zabezpieczone przed promieniowaniem mikrofalowym ze względu na operatorów przebywających podczas pracy systemów w ich wnętrzu. Bloki antenowe obu stacji mają swobodę obrotu w zakresie 360º, do tego dochodzi możliwość zmiany kąta ustawienia anten w elewacji. Jako nośniki stosuje się ciężarowe samochody terenowe BAZ-6910-022 w układzie 8×8 (Krasucha-2) oraz KamAZ-6350 w układzie 8×8 (Krasucha-4). System działa w zakresie temperatur od -50° do 50ºC. Pojedynczy zestaw systemu składa się z dwóch pojazdów.

Systemy wre rodziny Krasucha produkowane są od kilku lat. Testy obu stacji zakończono jeszcze w 2009 r. W tym samym roku rozpoczęto dla rosyjskiego wojska dostawy systemów Krasucha-2. W 2011 r. ruszyła produkcja systemu Krasucha-4 i niemal równo dwa lata temu, w kwietniu 2013 r., rozpoczęto dostawy systemów Krasucha-4. W pierwszej partii dostarczono cztery zestawy, a do końca 2013 r. dostarczono łącznie 10. Zapotrzebowanie rosyjskiego wojska szacuje się na sto zestawów Krasucha-4. Starsza 1Ł269 będzie również dostępna w wersji eksportowej.

System wre Krasucha dostarcza koncern KRET, ale samą aparaturę zakłóceniową skonstruował instytut naukowo-badawczy Gradient z Rostowa nad Donem, współpracując z przedsiębiorstwem badawczo-produkcyjnym Kwant z Wielkiego Nowogrodu. Producentem jest spółka BEMZ (Brianskij ElektroMechaniczeskij Zawod) z Briańska. Uruchomienie produkcji systemu Krascuha-4 wiązało się z dodatkowymi inwestycjami w BEMZ.

Według ukraińskich mediów system Krasucha-4 został też wysłany przez Rosję – a jakże – do Donbasu i wykorzystują go tamtejsi antykijowscy powstańcy. Z litości nie będziemy tego komentować.

 

Najnowsze wiadomości

zapraszamy do sklepu    •    sklep.kagero.pl

nowosci portal